ورق آجدار از ورق های فولادی پر کاربرد در صنایع است که به لطف پیشرفت های تکنولوژی در چندین طرح و مدل تولید می شود. این ورق ها در مصارفی مانند پل های هوایی، سطوح شیب دار، آسانسور و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به نوع آلیاژهای ترکیب شده در روند تولید آنها ویژگی های متفاوتی دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مزایای منحصر به فرد و ویژگی های این ورق ها از مجموعه آهن رول کمک بگیرید.  

ورق آجدار چیست ؟

ورق آجدار نوعی از ورق های فلزی است که که روی سطح آن نقوش برجسته و به صورت منظم قرار گرفته است. وجود این نقوش برجسته سبب شده تا اصطحکاک در سطح این ورق افزایش پیدا کرده و لغزندگی آن کاهش یابد.

برجستگی های سطح ورق آجدار به شکل بادامی، عدسی، لوزی یا الماس است که در این میان ورق آجدار با سطحی شکل بادامی بیشترین کاربرد را در صنایع دارد. زیرا حفره های بادامی در هنگام بارندگی آب باران را جمع نمی کند.  

این نقوش تنها در یک سطح ورق وجود داشته و سطح دیگر آن کاملا صاف است، سطح ورق های آجدار مستحکم و انعطاف پذیر بوده و این نقوش سبب افزایش اصطحکاک ورق می گردد.

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

مزایای ورق آجدار

ورق آجدار در دسته ورق های گرم با جنس ST37 قرار می گیرد، به همین جهت از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار می باشد. 

از مهمترین ویژگی های ورق آجدار می توان به موارد ذیل اشاره کرد: 

 • مقاومت و استحکام بالا در برابر فشارها و ضربه های ناگهانی
 • سبک بودن وزن ورق
 • داشتن نمای سطحی زیبا و براق
 • انعطاف پذیری خوب
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • خاصیت جوش پذیری بالا با امکان ساخت لوازم تزئینی 

استانداردهای ورق آجدار

ورق های آجدار معمولاً به صورت شیت در بازار ارائه می گردند و در برخی از موارد می توان آنها را به صورت رول یا کلاف نیز پیدا کرد. از لحاظ ضخامت ۱.۵ تا ۱۰ میلی متر و در ابعاد ۱ * ۲ متر، ۱.۵ * ۶ و ۲ * ۶ عرضه می شوند.

ورق های آجدار به دلیل کاربردهای زیاد با استانداردهای مختلف در کارخانجات تولید می شود که متناسب با سفارش مشتریان این استانداردها تعیین می گردد. در حال حاضر ورق استاندارد ST37 بیشترین تولیدات را به خود اختصاص داده است؛ اما دو ورق St44 و St52 هم تولید می گردد.

جدول استانداردهای ورق آجدار

در جدول وزنی ورق آجدار که به صورت استاندارد مورد بررسی قرار می‌ گیرند، تمامی طول، عرض و ضخامت بر اساس میلی متر محاسبه شده و وزن ورق آجدار بر حسب کیلوگرم محاسبه می شود.  

جدول وزنی ورق آجدار به صورت زیر است:

ردیفطول (میلیمتر)عرض (میلیمتر)ضخامت (میلیمتر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۱۲۴
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۴۶۰۰۰۱۵۰۰۶۴۳۲
۵۶۰۰۰۱۵۰۰۸۵۷۲
۶۶۰۰۰۱۵۰۰۱۰۷۲۰
۷۶۰۰۰۲۰۰۰۸۷۶۸

کاربردهای ورق آجدار

ورق آجدار به صورت منحصر به فرد تولید می شود و با داشتن ویژگی های خاص در مکان های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که به کار بردن این نوع ورق اصطحکاک را افزایش داده و مانع لیز خوردن افراد می گردد. 

در این بخش به بررسی مهمترین کاربردهای ورق آجدار می ‌پردازیم:

به عنوان کفپوش 

در کلیه فضاهای در حال ساخت از ورق های آجدار به عنوان کفپوش استفاده می کنند. 

ساخت حفاظ برای مناطق خاص  

برای مناطق خاصی مانند پادگان ها، زندان‌ ها و کلیه مناطق نظامی که ساخت حفاظ، اهمیت دارد؛ از این ورق ها به دلیل مقاومت در برابر خوردگی استفاده می کنند.  

در ساخت و سازهای عمرانی 

در ساخت و سازهای عمرانی از ورق های آجدار استفاده های زیادی می شود که مهمترین آنها شامل ساخت پله های اضطراری، ساخت سقف و دیواره های آسانسور، ساخت پل های عابر پیاده، ساخت ایستگاه های اتوبوس و بسیاری از موارد دیگر را شامل می شود.

ساخت لوازم حمل و نقل 

در زمینه ساخت وسایل حمل و نقل مانند کامیون ها، وانت بارها و آمبولانس ها از این ورق ها استفاده می کنند. 

ساخت لوازم خانه 

در زمینه های مختلف برای تولید لوازم خانگی از این نوع ورق به کار می برند. 

در سازه های صنعتی  

برای ساخت دستگاه های صنعتی در موارد مختلف و همچنین ساخت لوازم دانه بندی در خطوط تولید مواد غذایی و بسیاری از بخش های دیگر از این ورق ها استفاده می کنند.

انواع و اقسام ورق آجدار

برنامه های آجدار در انواع متفاوت از لحاظ شکل و نوع کاربری و همچنین جنس متریال آنها تولید می شوند که برخی از آنها قابلیت جوشکاری داشته و برخی دیگر در صنایع خانگی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

در این بخش به بررسی مهمترین ورق های آجدار می پردازیم:

ورق آجدار آلومینیوم

ورق آجدار آلومینیوم به دو شکل رنگی و ساده تولید می‌ شوند و هر دو در برابر خوردگی مقاوم هستند. با امکان انجام عملیات فرمینگ مختلف مانند ذوزنقه، کرکره، شادولاین این ورق ها در طرح های متفاوت تولید می‌ شوند که به دو صورت رول و شیت به بازار عرضه می گردد.  

ورق آجدار آهنی 

ورق آجدار آهنی از ورق های باکیفیت بالا است که به دلیل مقاوم بودن در برابر زنگ زدگی در مناطق مرطوب نمی توان از آنها استفاده کرد.

ورق آجدار گالوانیزه 

ورق های آجدار گالوانیزه که توسط یک لایه از جنس روی سطح آنها پوشش داده شده، در برابر زنگ زدگی مقاومت بهتری دارند و برای سقف های شیروانی به کار می روند. 

ورق آجدار استیل 

در صورتی که از ماده اولیه استنلس استیل برای تولید ورق ها استفاده شود، به آنها و ورق آجدار استیل می گویند که به دلیل فرایند تولید خاص این ورق در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و به راحتی در محیط مرطوب و خورنده قابل استفاده است.  

تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی

ورق های آجدار در دو دسته بندی فابریک و پرسی تولید می ‌شوند که نیاز است قبل از اقدام به خرید نهایی در مورد این دوره اطلاعات بیشتری به دست آورید، تا مناسب با شرایط خود آن را تهیه کنید. 

تفاوت ورق آجدار فابریک و ورق آجدار پرسی در چند مورد است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم: 

تفاوت در وزن 

ورق آجدار فابریک به دلیل نحوه تولید، وزن بالاتری نسبت به ورق آجدار پرسی دارد. 

تفاوت در ظاهر 

ورق آجدار پرسی به دلیل شیوه تولید یک سمت آنها برجسته و سمت دیگر طرح ها فرو رفته است. اما ورق آجدار فابریک یک سطح آن طرح دار و سطح دیگر کاملاً صاف است.

تفاوت در کاربرد 

ورق های آجدار فابریک به دلیل داشتن وزن بیشتر استحکام بالاتری هم دارند و کاربردهای بیشتری در سطوحی که لغزندگی در آنها زیاد است پیدا می کند. اما ورق های آجدار پرسی به دلیل وزن سبکتر کاربردهای تزیینی و طراحی داخلی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.  

نحوه تولید ورق آجدار

ورق های آجدار هم مانند ورق های سیاه با استفاده از نورد گرم تولید می کنند؛ فرایند تولید این ورق ها به این صورت است که ابتدا شمش فولادی را درون کوره داغ قرار داده و پس از حرارت اقدام به کاهش سطح مقطع آن می کنند و پس از به دست آوردن ضخامت مناسب وارد مرحله آجدار شدن می گردد. با توجه به شیوه تولید ورق آجدار پرسی یا فابریک مراحل آن تغییر پیدا می کند. 

قیمت ورق آجدار

عوامل زیادی وجود دارد که می ‌تواند بر روی قیمت ورق آجدار تاثیر بگذارند، شناخت این عامل ها برای خریداران عمده ضرورت پیدا می ‌کند که در ادامه به بررسی برخی از مهمترین عامل ها می پردازیم:

 • جنس ورق های آجدار 
 • نحوه تولید ورق های آجدار به صورت فابریک یا پرسی 
 • میزان انرژی مصرف شده برای تولید این ورق ها 
 • ابعاد ورق ها و همچنین وزن آنها
 • نوع آج قرار گرفته بر سطح ورق 

در میان تنوع بالای ورق های آجدار قیمت ورق استیل آجدار به نسبت ورق های آلومینیومی گالوانیزه و آهنی بیشتر است.

سخن آخر

ورق آجدار جزء مهمترین محصولات فولادی است که در صنایع مختلف و به خصوص صنایع کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل شیوه تولید خاص این ورق ها و کیفیت بالای آنها به راحتی از برخی گریدهای آن می توان در محیط باز و در مقابل عوامل جوی هم استفاده کرد. همین امر موجب شده تا کارخانجات بیشتری در روند تولید این نوع ورق با کیفیت بالاتر تمرکز داشته باشند. در صورت نیاز به تهیه هر نوع ورق آجدار بهتر است ابتدا با کارشناسان مجموعه آهن رول ارتباط بگیرید، تا پس از شناخت انواع ورق آجدار به صورت فابریک و پرسی و بررسی مزایا و ویژگی های هر کدام اقدام به خرید مقرون‌ به ‌صرفه نمایید.