ورق آلیاژی که از ترکیب چند فلز یا عناصر گوناگون تولید می شود و با افزایش ویژگی ها و مشخصات، کاربردهای آن نیز بیشتر است. به عنوان نمونه فولاد، ترکیبی از آهن، کربن و چند عنصر دیگر است که در زندگی روزمره افراد و صنایع بزرگ کاربرد دارد. بسته به ترکیباتی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند، خواص ورق های آلیاژی تغییر پیدا می کند. برای آشنایی بیشتر با انواع ورق ها و مزایای استفاده از آنها با کارشناسان مجموعه آهنر رول در ارتباط باشید.  

ورق آلیاژی چیست؟

ورق آلیاژی چیست؟ اگر با توجه به توضیحات ذکر شده هنوز برای شما سوال است، باید بگوییم که ورق های آلیاژی از ترکیبات شیمیایی مختلفی تشکیل شده اند که ماده اولیه آنها آهن خالص بوده و با قرار گرفتن عناصر دیگر در کنار آن ورق های متفاوت تولید می شوند.  

معمولاً ورق آلیاژی را با فرآیند نورد گرم تولید می کنند، به دلیل تفاوت هایی که در ترکیبات شیمیایی عناصر مختلف وجود دارد، انواع بی ‌شماری از این ورق ها با کاربردهای متفاوت هم تولید می شوند.

مزیت های استفاده از ورق های آلیاژی

مخلوط کردن فلزات با یکدیگر سبب می ‌شود تا برخی از ویژگی‌ های خاص مانند سختی فلز کاهش نقطه ذوب، افزایش مقاومت کششی، جوش پذیری و مواردی از این قبیل در آنها بهبود پیدا کند. مزایای استفاده از ورق های آلیاژی به جای استفاده از ورق های خالص بیشتر است.  

به عنوان مثال طلا یک فلز بسیار نرم و انعطاف پذیر است و به راحتی در برابر گرما شکل می گیرد. به همین سبب برای تولید جواهرات مختلف از آلیاژهای دیگر کنار طلا استفاده می ‌کنند تا این فلز کاربردی ‌تر گردد.

در این بخش به طور کلی به برخی از مزایای استفاده از ورق های آلیاژی می پردازیم:

  • افزایش مقاومت ورق ها در برابر خوردگی 
  • امکان لحیم کاری بهتر بدون کنده شدن  
  • ساخت قطعات با دوام بالاتر 
  • تولید ورق های با وزن سبک تر در مقابل استحکام بالا 
  • تقویت ویژگی رسانای گرمایی و رسانای الکتریکی 
  • افزایش مقاومت ورق در برابر اسیدها و نمک های دریایی 

از آنجایی که متخصصان برای ترکیب آلیاژهای مختلف توانمندی‌ های زیادی دارند و به خوبی تمام خواص فلزات را می شناسند، در نهایت ورق هایی با ویژگی های عالی برای استفاده های مهم در صنایع تولید می گردد.  

انواع ورق های آلیاژی

ورق های آلیاژی از لحاظ شکل و فرم و نحوه تولید به چندین دسته بندی تقسیم می شوند که در بازار می توانید انواع ورق را به صورت رول یا همان کویل، حلقه و شیت پیدا کنید. در حال حاضر که تکنولوژی های زیادی برای تولید ورق های آلیاژی وجود دارد، امکان تولید این ورق ها با نورد سرد و نورد گرم فراهم آمده است.

به ورق هایی که بر اثر نورد گرم تولید می شوند، ورق سیاه و محصولاتی که بر اثر نورد سرد به دست آمده، ورق روغنی می گویند. معمولا ورق های آلیاژی بر اساس گریدهای مختلفی در بازار ارائه می گردد که هر کدام مصارف خاصی دارند. در ادامه به بررسی دقیق ورق های آلیاژی فولادی می پردازیم:  

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

انواع ورق های آلیاژی فولادی

از نام فولاد در بازار برای ورق هایی که فقط از آهن و کربن تولید شده اند، استفاده می شود که به ورق آهن معمولی یا طرح استیل و ورق ST37 هم گفته می شود.

بر اساس نوع آلیاژی که در ترکیبات ورق فولادی مورد استفاده قرار می گیرد، خواص فیزیکی و شیمیایی آنها تغییر پیدا می ‌کند، البته شرایط استفاده از آنها در صنایع نیز متفاوت است. در ادامه به برخی از مهمترین ورق های آلیاژی فولادی اشاره می کنیم:  

ورق آلیاژی  A516

A516  به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر حرارت در صنایع مهمی مانند نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق به وسیله نورد گرم تولید شده و با گریدهای مختلف 55، 60، 65، 70 تولید شده که به دلیل ترکیبات شیمیایی متفاوت هر کدام از گریدها نیز برای مصارف خاصی به کار می رود. البته این ورق ها را در دسته ورق های آتش خوار هم قرار می دهند؛ زیرا تحمل دمای بسیار بالا را دارد.

ورق آلیاژی A516

ورق آلیاژی A36

ورق آلیاژی A36 که ترکیبات و خواص مکانیکی منحصر به فرد دارد، در محیط مرطوب و شور دریا مقاوم است. به همین جهت به آن ورق دریایی هم گفته می شود. این ورق طی فرآیند نورد گرم تولید شده؛ به همین جهت به سادگی خم نمی شود.  

ورق آلیاژی A36

ورق آلیاژی A283

ورق آلیاژی A283 در برابر مواد شور دریا و همچنین حرارت بالا دوام ندارد؛ به همین دلیل از آن برای ساخت مخازن استفاده می شود. زیرا در برابر فشار مقاومت خوبی دارد. این ورق آلیاژی با چهار گرید C ,B ,A و D تولید تولید می شود که گرید C بیشترین کاربرد و تقاضا را در بازار دارد. در هنگام تهیه بهتر است گواهینامه معتبر از مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن را دریافت کنید.

ورق آلیاژی A283

ورق آلیاژی ST37

این ورق آلیاژی نوعی از ورق های فولادی سیاه به شمار می رود که به علت داشتن کربن کم سختی متوسط داشته و از جوش پذیری خوبی برخوردار است. به همین دلیل در ساخت محصولات فولادی خودروسازی و ساخت و ساز، سازه های بزرگ کاربرد دارد.  

ورق آلیاژی ST44

این ورق از نوع ورق های کم آلیاژ با ترکیب فلزات کربن و منگنز است که دارای استحکام خوب، اثربخشی کم، انعطاف پذیری و خاصیت پردازش بالا است. به دلیل داشتن استحکام زیاد در ساخت سازه های مهم مانند کشتی، صنعت حمل و نقل، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و ساخت پل ها کاربرد دارد.

ورق آلیاژی  ST52

ورق آلیاژی کم فولاد که عمدتاً برای ساخت اجزای مهم که نیاز به پرچ شدن، پیچ کاری و جوشکاری است مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا خواص مکانیکی عالی داشته و دارای تنش استاتیکی و دینامیکی خوب است. مقاومت در برابر پیچش و خمش این ورق به دلیل عنصر سیلیسیم و منگنز زیاد می باشد.

جمع بندی 

ورق آلیاژی چیست؟ ورق های آلیاژی از ترکیب چندین عنصر مختلف مانند آهن، آلومینیوم، برنز، منگنز، کربن و موارد دیگر تشکیل می شوند. کنار هم قرار گرفتن همه این عناصر ویژگی های نهایی ورق را افزایش می ‌دهند و با کم و زیاد کردن ترکیبات می توان به ورق های کاربردی تر دست پیدا کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع ورق آلیاژی کافیست با کارشناسان مجموعه آهن رول ارتباط بگیرید.