ورق گالوانیزه ذوزنقه جزء محبوب ‌ترین ورق های فرمینگ است که کاربرد وسیعی در صنعت ساختمان سازی دارد. اگر برای شما هم سوال است که ورق گالوانیزه ذوزنقه چیست و چه ویژگی و کاربرد هایی دارد؟ بهتر است با کارشناسان مجموعه آهنر رول ارتباط بگیرید، تا شناخت کامل در مورد این ورق و قیمت ارائه آن به بازار پیدا کنید.  

ورق گالوانیزه ذوزنقه

ورق گالوانیزه ذوزنقه نوع خاصی از ورق های فرمینگ رولی است که بر روی سطح آن موج های مربعی شکل در عرض قرار گرفته اند. به طور معمول در هر متر از این ورق ها حدود ۶ موج قرار گرفته و جزء محبوب ترین ورق های فرمینگ به شمار می رود.  

معمولاً ورق های گالوانیزه ذوزنقه با استفاده از مواد با کیفیت بالا تولید می شود به همین جهت در شرایط سخت و بیشتر در صنعت ساختمان سازی از این ورق استفاده می کنند. به طور معمول ضخامت این ورق ها بین۰.۰۳۰ میلی متر تا ۲ میلی متر و با عرض ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر است.

انواع ورق های ذوزنقه که به صورت رنگی و غیر رنگی به بازار ارائه می گردد؛ به همین جهت به راحتی می توان برای هر نوع مصارفی از مناسب ترین آن استفاده کرد. 

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق آهن و کاربرد آن ها در صنایع، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

موارد استفاده از ورق گالوانیزه ذوزنقه

ورق گالوانیزه ذوزنقه موارد استفاده و کاربردهای گسترده ای دارد، به راحتی می ‌توان از این ورق ها به دلیل کیفیت بالا در محیط های مرطوب استفاده کرد. در ادامه به بررسی برخی از موارد استفاده از این ورق می پردازیم:  

 • به عنوان حفاظ یا دیوار کاذب در پروژه های در حال ساخت  
 • برای ساخت انواع کانتینرها، سوله ها و سازه های موقت مانند: کانکس های سرویس دستشویی و حمام صحرایی یا بیمارستان صحرایی در مواقع اورژانس
 • به عنوان پوشش سقف در فضاهای مختلف مانند سوله های صنعتی، ورزشی، ساخت سازه های گوناگون در داخل ویلاها و موارد دیگر  
 • برای ساخت انواع آلاچیق و سایبان و پوشش سقف استادیوم های ورزشی  
 • استفاده از ورق برای سازه های گوناگون در فرودگاه ها به عنوان سایبان و موارد دیگر  

ویژگی‌ های ورق‌ ذوزنقه‌

ورق ذوزنقه در صورتی که توسط کارخانجات معتبر تولید شود، سطح رنگ کاری آنها از یکنواختی خوبی برخوردار بوده و به همین جهت به راحتی می توان در کلیه فضاها و مناطق جغرافیایی از آن استفاده کرد.  

ویژگی های ورق ذوزنقه به نسبت سایر ورق های فولادی منحصر به فرد بوده و موجب شده تا امکان استفاده از این ورق ها بیشتر شود. در ادامه به بررسی برخی از این ویژگی ها می پردازیم:  

ظاهر زیبا 

ورق گالوانیزه ذوزنقه به دلیل استفاده از رنگ های با کیفیت و متنوع ظاهر زیبایی دارند و در طیف وسیعی از رنگ ها به بازار ارائه می شوند. 

استحکام بالا 

استحکام کششی این ورق ها به قدری بالا است که به راحتی در برابر وزن های سنگین مقاومت می کند. 

مقاوم در برابر رطوبت 

ورق های گالوانیزه رنگی در برابر بارش باران، مقاومت خوبی دارند و بدون آسیب دیدگی برای سقف های شیروانی مورد استفاده قرار می گیرند. 

عایق حرارتی 

ورق ذوزنقه در برابر نور خورشید به عنوان یک عایق قوی عمل کرده و نور و گرما را از خود انتقال نمی دهد.  

وزن سبک

این ورق ها برخلاف داشتن مقاومت خوب، از وزن سبکی برخوردارند و در برابر زلزله و رطوبت مقاوم می باشند.

نصب سریع  

شرایط نصب سریع و آسان ورق های ذوزنقه موجب شده تا در بسیاری از سازه ها از این ورق استفاده کنند.

عوامل موثر بر قیمت ورق گالوانیزه ذوزنقه

در حال‌ حاضر ورق گالوانیزه ذوزنقه با توجه به کیفیت رنگ بالایی که در آن استفاده می شود، پر کاربرد است. معمولاً قیمت این ورق با ورق های سینوسی و شادولاین که محصول یک کارخانه هستند یکسان است.  

نحوه تعیین قیمت ورق گالوانیزه با توجه به برخی از ویژگی های ورق و شرایط تولید آن مشخص می شود که در ادامه به برخی از مهمترین عوامل موثر بر هزینه ورق گالوانیزه ذوزنقه می پردازیم:

کیفیت رنگ مورد استفاده در روند تولید ورق 

وزن ورق ذوزنقه بر اساس ضخامت آن  

اجرت دریافتی برای عملیات خم کاری و برش ورق  

ارائه ورق در ابعاد استاندارد یا سفارشی 

فرآیند شکل دهی به ورق

برای تولید ورق های ذوزنقه نیاز است که عملیات شکل دهی ورق های فولادی ساده توسط دستگاه های پیشرفته و بروز انجام شود. به همین سبب جهت به دست آمدن شکل و فرم پیچیده باید چندین مرحله طی گردد.

از مهمترین مراحل فرایند شکل دهی به ورق ذوزنقه می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 1.  فرایند در خمش 
 2.  فرایند کشیدگی
 3.  فرایند کشش عمیق 

برای اینکه ورق های فولادی گالوانیزه به شکل مورد نظر تبدیل شود، از دستگاه های مختلف استفاده می کنند که یکی از بهترین آنها دستگاه وکیوم فرمینگ است. در این دستگاه با استفاده از حرارت و تخلیه هوای موجود بین ورق و دستگاه عملیات فرمینگ به سرعت انجام می شود.

همچنین یک روش دیگر هم هیدروفرمینگ ورق است که با استفاده از یک سیال هیدرولیکی پرفشار عملیات فرم دهی انجام می شود. متناسب با نیاز و سفارش مشتریان هر کدام از این روش ها یا روش های دیگر برای فرم دهی ورق ها صورت می پذیرد.

ویژگی‌ های مکانیکی ورق

بررسی ویژگی های مکانیکی ورق ذوزنقه برای استفاده از این ورق در صنایع مختلف ضرورت دارد؛ زیرا با داشتن برخی از ویژگی های مکانیکی، امکان استفاده از این ورق ها در سازه های گوناگون فراهم می گردد.

 برخی از خواص مکانیکی ورق که باید مورد بررسی قرار بگیرد، شامل موارد ذیل است:  

 •  استحکام کششی 
 •  استحکام تسلیم 
 •  ازدیاد طول کل و یکنواخت 
 •  ازدیاد طول نقطه مستقیم
 •  ضریب حساسیت به نرخ کرنش 

تست ارزیابی شکل پذیری ورق در فرآیندهای خمشی

در هنگام شروع عملیات فرمینگ برای ورق های فولادی نیاز است که دو نوع مختلف برای تست ارزیابی شکل پذیری ورق ها انجام شود، تا از شکل پذیری ورق اطمینان کافی به دست آید. 

آزمایش خمش ساده

برای بررسی آزمایش خمش ساده یک ورق نازک را بین دو گیره و همراه قالب هم محکم بسته و با استفاده از یک چکش چوبی بر روی قالب خمیده می شود. اگر این ورق نمونه، ۱۸۰ درجه خم شده و هیچگونه ترک یا شکستگی بر روی آن ایجاد نگردد، یک مرحله از آزمایش را به سلامت طی کرده است. برای انجام آزمایش باید نسبت پهنا به ضخامت ورق بزرگتر از ۸ باشد و همچنین لبه ورق های مورد استفاده کاملا ماشینکاری گردد. در غیر این صورت نتایج آزمایش قابل استناد نیست.

آزمایش خمش اتساعی

آزمایش خمش ابتدایی را برای ورق هایی با ضخامت بزرگتر از ۱۵ انجام می دهند، در این روش تسمه از ورق مورد نظر در دو قسمت قالب نگه داشته شده و توسط یک پانچ کشیده می شود. دستگاه پانچ دارای نوک مخروطی است و حالت کرنش صفحه هنگام آزمایش ایجاد می کند. میزان جابجایی پانچ از لحظه تماس با تسمه تا پیدایش اولین ترک یا پارگی بر روی تسمه به عنوان یک معیار جهت خم پذیری ورق به شمار می رود.  

جمع بندی

ورق گالوانیزه ذوزنقه جزء محبوبترین ورق های فرمینگ بوده که امکان تولید آن در ابعاد مختلف وجود دارد. به طور معمول ورق گالوانیزه با ضخامت های مختلف به بازار ارائه می گردد، تا برای هر کاربردی بتوان از نوع مناسب استفاده کرد. در صورتی که قصد خرید ورق گالوانیزه را دارید و در بین تنوع بالای محصولات می توانید بهترین را انتخاب کنید. کافیست با کارشناسان مجموعه آهن رول در ارتباط باشید.