تفاوت تسمه آهنی و ورق بیشتر در استحکام و مقاومت آنها مشخص می شود، موارد استفاده تسمه آهنی بیشتر در صنعت ساختمان سازی بوده و عمده مصارف ورق در صنایع است. شناخت مشخصات و ویژگی های این دو محصول پرکاربرد، موجب می ‌شود تا در شرایط حساس نوع مناسب مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا تأثیر زیادی در ایمنی بالاتر سازه ها دارند.

معرفی تسمه آهنی و روش تولید آنها

تسمه آهنی از برش های یکنواخت و صاف بر روی سطح ورق های فولادی تولید می ‌شود، معمولاً به قطعاتی که اختلاف عرض و ضخامت آنها با یکدیگر زیاد است، تسمه می گویند.

تسمه های آهنی را به روش های مختلفی تولید می کنند که ساده ترین روش آن در حالت کلی برش ورق های فولادی است که با عرضمشخص برش داده می شود.

در این بخش به بررسی روش های تولید تسمه های آهنی می پردازیم:

تسمه فولادی ماشینکاری

از بهترین و دقیق ترین روش های تولید تسمه، ماشینکاری، آن است که با کمک فرایند نورد سرد و گرم انجام می شود. در این روش با گیوتین تسمه ها برش می خورد و به وسیله اتو کشی کاملا صاف و یکدست می گردد. در آخرین مرحله هر موجی از آن برطرف شده تا حالت خمیدگی آن اصلاح گردد.

تسمه و کاربرد آن

تولید تسمه فابریک

در روند تولید تسمه فابریک از شمش های فولادی استفاده می کنند که شمش ها را در کوره های بسیار گرم ذوب کرده و سپس در قالب های مخصوص می ریزند، تا تسمه های فابریک تولید شوند.

تولید تسمه نوردی

تسمه نوردی را از تسمه های تولید شده از شمش آهن و فولاد قراضه یا بازیافتی تولید می کنند و به دلیل شرایط خاص تولید، این تسمه ها از مقاومت کششی بالاتری برخوردار می‌ گردند و کاربرد آنها بسیار گسترده است.

تولید تسمه ترانس

برای تولید تسمه ترانس از تسمه های دیگر استفاده می ‌کنند و طی مراحل پیچیده ای این محصول آماده می شود که از لحاظ شکل ظاهری و کیفیت در بهترین شرایط قرار دارد.

ورق چیست؟ کدام نوع از آن بهتر است؟

فلزات و آلیاژهای زیادی وجود دارند که با تبدیل کردن آنها به صورت ورق می توان از آنها در ساخت قطعات مختلف استفاده کرد. به طور معمول ضخامت ورق های فلزی از ۸ میلیمتر تا ۱۵ میلیمتر متغیر می باشد.

انواع ورق متناسب با نوع آلیاژهایی مانند فولاد، برنج، مس، آلومینیوم، استیل یا فولاد ضدزنگ که در روند تولید آنها استفاده شده، در بازار ارائه می گردد. به راحتی برای هر صنعتی می توان از محصول مناسب استفاده نمود.

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

انواع ورق شامل موارد ذیل است:

ورق های گالوانیزه

ورق های گالوانیزه طی فرایند خاصی سطح آنها با اکسید روی پوشانده می شود.

ورق های رنگی

ورق های رنگی که با پاشیدن رنگ بر روی آنها در کوره های خاص تولید می شود، حدود ۲۰ الی ۲۵ میکرون ضخامت رنگ قرار گرفته بر روی این ورق ها است.

ورق چیست؟ کدام نوع از آن بهتر است؟

ورق های سیاه

ورق های سیاه که به روش گالوانیزه گرم تولید می شوند، از استحکام بالا و شکل پذیری فوق العاده برخوردارند.

ورق های آجدار

ورق آجدار که سطح آنها صاف نیست؛ معمولاً برای جلوگیری از ایجاد استحکام و لغزندگی مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق های اسید شویی

ورق های سیاه را با اسید کلریدریک آغشته می‌ کنند، تا هر گونه ناخالصی از روی سطح ورق پاک شود و حالتی براق و روغنی پیدا می کند.

ورق های فولادی

ورق های فولادی که در چندین دسته بندی قرار دارند، بسته به شیوه تولید با نورد سرد، یا نورد گرم و همچنین ورق فولادی نرم موارد استفاده از آنها نیز تغییر پیدا می کند.

ورق های کرکره

ورق های کرکره ای که در واقع با شیوه ورق گالوانیزه تولید می شود، به دلیل طراحی زیبا و وزن سبک مناسب برای سقف های شیروانی است.

ورق های روغنی

ورق های روغنی از ضخامت بسیار کمی برخوردارند و به دلیل روغنی بودن سطح آن امکان قرار دادن چند بار در زیر غلتک را برای یکنواخت شدن دارند.

تسمه آهنی و ورق جزء محصولات پراستفاده هستند که در صنایع ساختمان سازی و سازه های صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این دو محصول علاوه بر تفاوت های زیاد، شباهت هایی هم با یکدیگر دارند که در صورت شناخت دقیق مشخصات و ویژگی های هر محصول، در هنگام انتخاب و استفاده می توانید محصولی با کاربری مناسب انتخاب نمایید.

بررسی تفاوت تسمه آهنی و ورق

تسمه آهنی و ورق جزء محصولات پراستفاده هستند که در صنایع ساختمان سازی و سازه های صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این دو محصول علاوه بر تفاوت های زیاد، شباهت هایی هم با یکدیگر دارند که در صورت شناخت دقیق مشخصات و ویژگی های هر محصول، در هنگام انتخاب و استفاده می توانید محصولی با کاربری مناسب انتخاب نمایید.

در این بخش به بررسی تفاوت تسمه آهنی و ورق با یکدیگر می پردازیم:

از لحاظ شکل ظاهری

اولین بخش تفاوت بین این دو قطعه پرکاربرد، شکل ظاهری آنها است، تسمه به صورت نوارهای باریک و بلند با عرض بسیار کم بوده؛ اما ورق ها در ابعاد متفاوت با طول و عرض زیاد و به شکل مسطح تولید می شوند.

از لحاظ شیوه تولید

از لحاظ شیوه تولید هم این دو با یکدیگر تفاوت ها و شباهت هایی دارند که تسمه با روش های مختلفی به صورت نورد یا روش ماشین کاری تولید می شود؛ اما ورق ها با روش تولید نورد گرم و تولید نورد سرد آماده ارائه به بازار می گردد.

از لحاظ مشخصه های مکانیکی

یکی از مهم ترین تفاوت های تسمه و ورق، مشخصه های مکانیکی آنها است. تسمه دارای ویژگی های فراوانی است.؛ اما سه قابلیت آن بسیار مهم بوده و در کاربرد آن هم تأثیر می گذارند:

 • داشتن مقاومت بالا در برابر حرارت
 • تغییر نکردن طول در برابر نیروهای کششی
 • داشتن استحکام و مقاومت بالا

اما ورق ها در دسته بندی های متنوعی تولید می شوند و به همین جهت هر کدام از آنها مشخصه های مکانیکی خاصی دارند که داشتن مقاومت در برابر خوردگی، رنگ پذیری، شکل پذیری گسترده و مقاومت در برابر زنگ زدگی و سایش از ویژگی ‌های خاص ورق به شمار می آید.

از لحاظ کاربرد

تسمه فولادی و ورق بنابر مشخصه های مکانیکی و ابعاد متفاوت شان کاربردهای مختلفی در سازه های ساختمانی و مصارف صنعتی دارند.

مهمترین کاربردهای تسمه و ورق

تسمه و ورق جزء مصالح پرکاربرد است که در صنایع و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند و تقریباً نبود این مصالح ممکن است بسیاری از کارها را با مشکل روبه رو کند.

مهمترین کاربردهای تسمه شامل موارد ذیل می گردد:

 • مصارف ساختمانی متعدد
 • در ساخت تیرچه های فلزی خود ایستا
 • بسته بندی بارهای سنگین
 • ساخت سازه های فلزی مانند گاردریل
 • در صنعت تولید درب و پنجره
 • ساخت بادبند و اتصالات آن
 • در صنایع مهم مانند کشتی سازی، صنعت نفت، صنایع دفاعی، صنایع غذایی و پزشکی

مهمترین کاربردهای ورق:

انواع ورق در اندازه ها و ضخامت های مختلف تولید می‌ شود که معمولاً ورق ها را در سه سطح نازک، متوسط و ضخیم به بازار ارائه می دهند. این محصولات که از شکل ظاهری مختلفی برخوردارند، در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند که شامل موارد ذیل است:

 • در صنعت خودروسازی و صنایع حمل و نقل
 • در صنایع مهمی مانند صنایع دریایی و کشتی سازی
 • در ساخت سازه های هوایی و هواپیما سازی
 • در زمینه تولید لوازم خانگی و مخازن بزرگ و کوچک

نتیجه گیری

انواع تسمه و ورق از عمده محصولات پراستفاده در صنایع مختلف محسوب می شوند که با شیوه های مختلفی به صورت نورد یا ماشینکاری تولید می گردند. بسته به نوع آلیاژ به کار رفته در آنها از مشخصات و ساختار فیزیکی خاصی برخوردارند. با شناخت دقیق تفاوت تسمه آهنی و ورق در شرایط خاص می توان مناسب ‌ترین نوع محصول را به کار برد، تا در نهایت نتایج خوبی به دست آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از کارشناسان مجموعه آهن رول کمک بگیرید.