ورق فولادی از پراستفاده ترین محصولات فلزی است که در صنایع بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به همین سبب شناخت بهترین تولید کنندگان ورق فولادی در کشور ضرورت پیدا می ‌کند. زیرا هر کارخانه بر اساس اهداف خود از آلیاژها و روش های خاصی جهت تولید استفاده می کند. به همین جهت انواع ورق فولادی با کیفیت های مختلف در بازار وجود دارد، برای شناخت بهتر این تولیدکنندگان و آشنایی با تولیدات آنها می توانید با کارشناسان مجموعه آهن رول ارتباط برقرار کنید.

تولید کنندگان ورق های فولادی

ورق های فولادی در ایران نقش بسیار مهمی در صنایع دارند به همین جهت کارخانجات تولید کننده ورق فولادی این محصول را در دو دسته بندی ورق سرد و گرم تولید می کنند. با گذشت زمان و  استفاده از تکنولوژی های به روزتر مانند نورد بلیت اغلب کارخانجات داخل از این شیوه استفاده کرده و محصولاتی با کیفیت بالا، قابل رقابت با ورق های فولادی وارداتی تولید می کنند.

با داشتن یک اطلس کامل از تولید کنندگان ورق فولادی در ایران به راحتی می توانید محصول مورد نیاز خود را از این تولیدات این کارخانجات انتخاب کرده و نتایج بهتری به دست آورید در ادامه به چند مورد از بزرگترین شرکت های تولید کننده ورق فولادی می پردازیم:  

فولاد مبارکه اصفهان

ورق سیاه مبارکه

ورق سیاه به عنوان ماده اولیه جهت تولید انواع ورق های سرد به شمار می رود، این ورق را در کارخانه فولاد در ضخامت ۰/۱۸ تا ۱۶ میلیمتر به صورت کلاف تولید می کنند. به دلیل اهمیت ورق سیاه کارخانه فولاد مبارکه به عنوان اصلی ترین تولید کننده آن به شمار می رود که تولیدات این کارخانه به نسبت سایر برندهای دیگر قیمت بالاتری دارد.

ورق آجدار مبارکه

ورق آجدار در ضخامت هایی بین ۲ تا ۶ ميليمتر و عرض ‌هاي ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ميليمتر  تولید می شود. 

ورق گالوانیزه مبارکه

ورق گالوانیزه مبارکه به روش غوطه وری پیوسته تولید می گردد که تمام سطح ورق به صورت یکسان پوشش فلز روی قرار می گیرند. ضخامت ورق گالوانیزه مبارکه بین ۰.۲۵ تا ۲ میلیمتر و عرض ۷۵۰ و ۱۵۱۰ میلیمتر با وزن ۳ تا ۲۰ تن است.

ورق رنگی مبارکه

ظرفیت تولید ورق رنگی مبارکه وجود ۱۰۰ هزار تن در سال بود که این ورق ها با ضخامت ۰/۲۵ تا ۱/۵ میلیمتر و عرض ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ میلیمتر تولید می ‌شود. هر کلاف از تولیدات این کارخانه وزنی حدود سه تا دوازده تن داشته و در تنوع رنگ بندی به بازار ارائه می گردد.

ورق قلع اندود مبارکه

ورق قلع اندود مبارکه با ضخامتی بین بین ۰/۱۸ تا ۰/۴ میلیمتر تولید می ‌شود که معمولاً به صورت کلاف و گاهی اوقات به شکل شیت به بازار ارائه می گردد. عرض این ورق ها بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر بوده و  بسته به ضخامت و عرض، وزن هر کلاف بین ۲ تا ۱۶ تن است. کارخانه فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولید کننده ورق قلع اندود در ایران شناخته می شود.

مجتمع فولاد گیلان

گیلان یکی از سه استان اول در زمینه تولید ورق های فولادی به لحاظ ظرفیت است کس به این جایگاه  دلیل وجود مجتمع فولاد گیلان می ‌باشد که در سال ۸۲ در شمال کشور تأسیس شده است. ظرفیت تولید ورق فولاد گیلان با بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا در حال حاضر حدود دو میلیون تن در سال برای ورق های گرم و ۵۰۰ هزار تن در سال برای ورق های نورد سرد است.  

مجموعه فولاد گیلان یکی از بزرگترین و برترین تولید کنندگان ورق های فولادی است که محصولات خود را معمولاً به صورت رول به بازار عرضه می کند. در ادامه به چند مورد از مهم ترین ورق های فولادی این کارخانه اشاره می‌ کنیم: 

ورق گرم گیلان

کارخانه فولاد گیلان به دلیل داشتن تجهیزات درجه یک، ورق گرم با کیفیت بالایی را تولید می‌ کند که در بین سایر تولیدکنندگان شهرت بیشتری دارد. این مجموعه سالانه حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ورق گرم با ضخامتی بین ۲ تا ۱۷ میلی متر و عرضی حدود ۶۰۰ تا ۱۴۲۰ میلیمتر تولید می شود. 

ورق سرد گیلان

کارخانه فولاد گیلان یکی از بزرگترین تولید کنندگان ورق سرد در کشور است که سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن ورق سرد را تولید می ‌کند. معمولاً ضخامت ورق های تولیدی این کارخانه بین ۰/۱۷ تا ۵ میلیمتر با عرض ۶۰۰ تا ۱۶۵۰ می باشد.  

ورق گالوانیزه گیلان

ورق گالوانیزه گیلان در ضخامت ۰.۲ تا ۲ میلیمتر و عرض بین ۷۱۴ تا ۱۲۵۰ تولید می شود و ظرفیت تولید این کارخانه در سال حدود ۱۸۰ هزار تن است.

فولاد اکسین اهواز

خوزستان از فعال ترین مراکز در زمینه تولید ورق های فولادی است؛ این مجموعه با هدف تکمیل زنجیره تأمین نیاز صنایع مختلف در سال ۸۴ ثبت و در سال ۸۸ به بهره برداری رسیده است. تولیدات این کارخانه در صنایع مهمی مانند کشتی سازی، مخازن تحت فشار و انتقال گاز و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. مجتمع اکسین اهواز جزء بزرگترین واحدهای تولید کننده ورق های فولادی بوده که به روزترین خط نورد مقاطع تخت فولادی را دارد. در ادامه به معرفی دو مورد از پرطرفدارترین تولیدات این کارخانه می پردازیم:

فولاد اکسین اهواز

ورق A283 اکسین

مجموعه فولاد اکسین اهواز به روزترین تولید کننده ورق های آلیاژی بوده که این ورق ها را با گرید C و ضخامت های ۸ تا ۱۵۰ میلیمتر و عرض ۱۱۰۰ تا ۴۵۰۰ میلیمتر تولید می کند.  

ورق A516 اکسین

این ورق از تولیدات اکسین اهواز با ضخامتی بین  ۸ تا ۱۲۰ میلیمتر و عرض این ورق بین ۱۱۰۰ تا ۴۵۰۰ میلیمتر  تولید می شود که با گرید ۷ به صورت شیت به بازار ارائه می گردد.

ورق سیاه کاویان

ورق سیاه کاویان در این کارخانه با عرضی بین ۱۲۵۰تا ۱۵۰۰ میلیمتر و ضخامت بین ۸ تا ۲۰ میلیمتر تولید می شود و ظرفیت تولید آن بیشتر از ۸۴۰ هزار تن در سال است.

فولاد کاویان اهواز

جمع بندی

ورق فولادی جزء مهمترین محصولات فولادی در تمامی صنایع بوده که در حال حاضر به عنوان ماده اولیه شناخته می شود و صنایع مهمی مانند ماشین سازی، صنعت عمران، صنعت نفت و گاز از انواع ورق های فولادی و آلیاژهای آن برای فعالیت های خود استفاده می کنند. در این بخش به معرفی چند کارخانه ورق فولادی معتبر پرداختیم که هر کدام از آنها در زمینه خاصی شناخته شده هستند. برای آشنایی بیشتر با تولیدات کارخانجات و انتخاب مناسب ورق های فولادی، بهتر است قبل از خرید با کارشناسان مجموعه آهن رول تماس بگیرید.