ورق کرکره یک نوع ورق نازک فرم گرفته است که به شکل موج های سینوسی یا ذوزنقه تولید شده است. این ورق در انواع مختلف و با کاربردهای گوناگون در صنایع تولید می گردد، تا به راحتی نیاز همه بخش ها را تأمین کند. برای به دست آوردن اطلاعات کامل در مورد ورق های کرکره و ویژگی های آنها مجموعه آهن رول می تواند به شما کمک کند.

ورق کرکره چیست؟

به تمامی ورق های فلزی و غیرفلزی که توسط دستگاه های فرمینگ به شکل موج دار تولید شده ‌اند، ورق کرکره می گویند. اما ورق های کرکره فلزی به دلیل داشتن مقاومت بالا موارد استفاده و کاربردهای بیشتری دارند.

در محیط اطراف ما ورق های کره ای از جنس های مختلف مانند فولاد، پلاستیک، آلومینیوم و موارد دیگر مشاهده می شود. هر کدام از این ورق ها بر اساس مشخصات فنی و مکانیکی و استانداردهایی که از لحاظ استحکام دارند، در شرایط خاصی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق کرکره چیست؟

روش تولید ورق کرکره

تولید ورق های کرکره با کمک دستگاه رول فرمینگ انجام می شود؛ معمولاً در پایان خطوط تولید ورق های گالوانیزه که بیشترین کاربرد را در صنایع دارند، از دستگاه فرمینگ ورق استفاده می کنند.

دستگاه های فرمینگ در دو حالت سرد و گرم، ورق های کرکره ای را با ضخامت های مختلف تولید می نمایند. شکل ظاهری ورق ها متناسب با شکل غلتک های قرار گرفته، در دستگاه ‌های فرمی است.

رول فرمینگ سرد

از دستگاه رول فرمینگ سرد برای تولید ورق هایی با ضخامت کم استفاده می شود.

رول فرمینگ گرم

از دستگاه رول فرمینگ گرم برای ورق هایی با ضخامت بیشتر به کار می برند.

پس از پایان کار دستگاه فرمینگ، ورق ها را بر اساس طول مورد نظر و همچنین عرض درخواستی با کمک گیوتین برش می دهند که در ادامه به پرطرفدارترین عرض ورق های کرکره‌ ای اشاره می کنیم:

  • ورق طرح سینوسی با عرض ۱۱۶ سانتی متر
  • ورق طرح ذوزنقه با عرض ۱۱۲ سانتی متر
  • ورق طرح دامپا با عرض ۱۱۸ سانتی متر
  • ورق طرح سفال با عرض ۱۲۰ سانتیمتر

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

انواع طرح ورق فلزی کرکره

ورق های کرکره به شکل های مختلفی در کارخانجات تولید می شوند که هر کدام از این ورق ها دارای مشخصه ها و ویژگی های متفاوتی است. برخی از این ورق ها پرطرفدارتر بوده؛ در نتیجه قیمت آنها هم بیشتر است:

ورق طرح سینوسی

ورق سینوسی از پرطرفدارترین طرح های ورق کرکره است که شیوه فرم دهی آن به سادگی صورت می ‌گیرد و در دو دسته بندی کرکره ریز و درشت به بازار ارائه می گردد. ریز و درشت بودن کرکره ها به مفهوم اندازه موج ها و سینوس های آن است که متناسب با نیاز مشتری تولید می شود.

ورق طرح ذوزنقه ای

برجستگی های روی ورق به صورت ذوزنقه های بزرگ و کوچک ایجاد می شود و و برای برخی از ورق ها طرح ذوزنقه فاصله زیادی با یکدیگر دارند، اما برخی از ورق ها با ذوزنقه های ریز و نزدیک به هم تولید می شوند.

ورق طرح شادولاین

ورق طرح شادولاین شباهت زیادی به طرح ذوزنقه داشته ولی استحکام و مقاومت بالای این طرح موجب شده که از زیباترین نمونه های کرکره ‌ای به شمار بر‌ود. همین عوامل سبب افزایش قیمت این نوع ورق ها است.

کاربردهای ورق کرکره

پوشش ورق های کرکره ای از چیست؟

پوشش های مختلفی برای ورق های کرکره ای به جهت افزایش ماندگاری، انعکاس دما و ضد زنگ خوردگی و ضد آب قرار می گیرد. هرچقدر ضخامت پوشش ورق ها بیشتر باشد، در نتیجه دوام ورق هم افزایش پیدا می کند.

انواع مختلف پوشش ورق کرکره ای وجود دارد که در ادامه چند مورد آن را بررسی می کنیم:

پوشش سرامیکی

پوشش سرامیکی برای انعکاس دما مورد استفاده قرار می‌ گیرد، اما از معایب این پوشش این است که در اثر کثیف شدن به مرور زمان خاصیت آن کاهش پیدا می کند.

پوشش اپوکسی

پوشش اپوکسی هم به مانند سرامیک برای انعکاس دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما ممکن است در طی گذر زمان کیفیت خود را از دست بدهد.

پوشش نانو تکنولوژی

پوشش نانو تکنولوژی، مزیت های زیادی برای ورق کرکره ایجاد می ‌کند که از مهمترین مزایا می ‌توان به افزایش دوام ورق های کرکره اشاره کرد که در مقابل انعکاس حتما خاصیت ضد فرسودگی داشته و به دلیل انقباض و انبساط کمتر، مشکلاتی مانند چکه کردن آب از محل پیچ ها ایجاد نمی شود. نانو تکنولوژی از ماده تیتانیوم دی اکسید تشکیل شده که کمک می ‌کند تا دمای خنک فضای ساختمان خارج نشود. همچنین در مناطق ساحلی به دلیل مقاومت در برابر نمک دریا ماندگاری بالاتری دارد.

مزایای ورق کرکره ای چیست؟

ورق های کرکره ای را که در ابعاد، اندازه و ضخامت های مختلف تولید می کنند، در شرایط خاص می توان از آنها استفاده کرد. با وجود پوشش های گالوانیزه قوی که بر سطح این ورق ها قرار می گیرد؛ دوام و ماندگاری خوبی داشته؛ به همین جهت در شرایط سخت می توان از این ورق ها استفاده نمود.

مزایا و ویژگی های ورق های کرکره به شرح ذیل است:

  • داشتن ظاهر زیبا
  • امکان اجرا و نصب سریع و آسان
  • مقاومت بالا در برابر رطوبت مانند برف و باران و زنگ زدگی
  • داشتن مقاومت بالا در برابر زلزله به واسطه وزن سبک
  • برخوردار بودن از قابلیت تعمیر و رنگ کاری
  • داشتن یکپارچگی بالا و عدم شکستن به دلیل شکل و فرم ظاهری

مهم ترین کاربردهای ورق کرکره

ورق کرکره در بازار با نام ورق فرم دار گالوانیزه هم شناخته می ‌شود، کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. از مهمترین موارد استفاده و کاربردهای این ورق می توان در صنعت ساختمان سازی اشاره کرد.

در این بخش به مهمترین موارد استفاده ورق کرکره اشاره می کنیم:

برای حصار کشی

یکی از کاربردهای مهم ورق های کرکره، حصارکشی در فضاهای مختلف از جمله مزارع، کارگاه ها، سوله ها و پارکینگ ها است.

انواع سقف شیروانی

از ورق های کره ای در بسیاری از مناطق شرجی و بارانی به خصوص مناطق شمال کشور برای سقف خانه ها، کارگاه ها، انبارها، سوله ها و تمامی فضاهای دیگر استفاده می کنند و به دلیل استفاده از رنگ بندی های زیبا سطح این شهرها جلوه زیباتر پیدا می کند.

نتیجه گیری

ورق کرکره که با استفاده از دستگاه های فرمینگ در طرح ها و شکل های مختلف تولید می شود، موارد استفاده و کاربردهای زیادی دارد. شناخت مشخصات و ویژگی های این ورق ها کمک می کند، تا در شرایط حساس از نوع مناسب و کاربردی استفاده شود.