برای افزایش استحکام ورق های فولادی در برابر خوردگی پوشش هایی بر سطح این ورق ها قرار می دهند که با توجه به نحوه تولید آنها به چندین دسته بندی تقسیم می شوند که یکی از مهم‌ترین ورق های مقاوم در برابر رطوبت، ورق گالوانیزه گرم است. اگر برای شما هم سوال است که ورق گالوانیزه گرم چیست؟ فرایند تولید ورق گالوانیزه گرم چگونه است؟ می توانید با کارشناسان مجموعه آهن رول ارتباط گرفته و اطلاعات کامل در مورد این ورق و کاربردهای آن به دست آورید.

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق های آهنی و کاربرد آن ها در صنایع مختلف، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

ورق گالوانیزه گرم

ورق های گالوانیزه به دو شکل گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد تولید می‌ شوند که در حال حاضر از مهمترین ورق های فولادی پر کاربرد در صنایع، ورق گالوانیزه گرم است. اگر برای شما هم سوال است که ورق گالوانیزه گرم چیست؟ باید بگوییم که بر روی سطح ورق های فولادی طی یک فرایند خاص پوششی از فلز روی قرار می گیرد که موجب افزایش مقاومت ورق در برابر خوردگی و رطوبت شده و از زنگ زدن آن جلوگیری می کند.  

ورق های گالوانیزه چه به صورت سرد و چه به صورت گرم جزء پرکاربردترین ورق هایی هستند که در کارخانجات تولید شده و در صنایع گوناگون هم مورد استفاده قرار می گیرند. 

مشخصات ورق گالوانیزه گرم

فرایند تولید ورق گالوانیزه گرم به نسبت سایر روش های مقاوم سازی ورق از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر بوده و پوشش قرار گرفته بر روی سطح فلز نقطه ذوب پایینی دارد. به همین سبب این پوشش ها طول عمر بالایی داشته و به راحتی می ‌توان از آن در شرایط جوی مختلف استفاده کرد.  

از مهمترین مشخصات ورق گالوانیزه گرم ضخامت این ورق است که بین  ۰٫۴۰ تا ۳ میلی متر و عرض آن حدود ۱۲۵ سانتی متر است.  

وزن ورق های گالوانیزه هم جزء عوامل بسیار مهم است که مطابق یک فرمول به صورت دقیق قابل محاسبه است:

چگالی ورق (گرم بر سانتی‌متر مربع) * ضخامت ورق گالوانیزه *(میلی‌متر)عرض ورق * (میلی‌متر)طول ورق  = وزن ورق گالوانیزه

مزایای ورق گالوانیزه گرم

انواع مختلف ورق های گالوانیزه با توجه به فرایند تولید آن وجود دارد که تمامی آنها از ویژگی های منحصر به فردی مانند مقاومت در برابر خوردگی برخوردار هستند. اما مسئله مهم این است که ورق گالوانیزه گرم به دلیل غوطه وری در حوضچه روی مذاب نسبت به سایر فرایندهای دیگر کیفیت بالاتر و هزینه کمتری دارد.  

ورق گالوانیزه گرم مزایای زیادی دارد که در ادامه به چند مورد مهم آن می ‌پردازیم:

 • مقاوم بودن ورق در برابر خوردگی و زنگ زدگی به نسبت سایر محصولات دیگر بالا است. 
 • برای نگهداری و تعمیر کردن این ورق هزینه زیادی صرف نمی شود. 
 • این ورق از دوام و طول عمر بالاتری در شرایط سخت برخوردار است. 
 • شکل ظاهری ورق های گالوانیزه گرم زیباتر و شفاف تر می باشد. 
 • گالوانیزاسیون به روش گرم موجب می شود تا تمام قسمت های ورق پوشیده شود.  
 • به راحتی از ورق هایی در عملیات فرم دهی و شکل دهی استفاده می ‌شود و همچنین قابلیت جوشکاری دارند.
 • این ورق ها در برابر آتش سوزی و حرارت بالا از مقاومت خوبی برخوردارند. 

کاربرد ورق گالوانیزه گرم

به دلیل ویژگی ها و مزایای فوق العاده ورق های گالوانیزه به راحتی از آنها در صنایع مختلف استفاده می شود. گستره کاربرد ورق گالوانیزه گرم زیاد بوده و در ادامه به معرفی چند مورد آن می پردازیم:  

در صنعت ساختمان 

در صنعت ساختمان برای تولید انواع لوله های انتقال آب، مخازن ذخیره آب، تانکرهای نگهداری و سقف شیروانی و سوله و بسیاری از موارد این چنین کاربرد دارد.  

در صنعت خودروسازی 

در صنعت خودروسازی در زمینه ساخت بدنه خودرو و قطعات مختلف آن به کار می رود.  

در صنعت کشاورزی 

در صنعت کشاورزی برای ساخت تجهیزات گوناگون کشاورزی و همچنین مخازن ذخیره آب مورد استفاده قرار می گیرد. 

در صنعت پتروشیمی 

در صنعت پتروشیمی برای ساخت تمامی مخازن و لوله های انتقال از آن استفاده می کنند.

ساخت لوازم خانگی 

در صنعت ساخت لوازم خانگی مانند لباسشویی، ظرفشویی، کولر و تمامی لوازمی که نیاز به استفاده از ورق های فلزی است، مورد استفاده قرار می گیرد. 

در صنعت ارتباطات 

در صنعت ارتباطات برای ساخت کلیه تجهیزات مخابراتی و جعبه های تقسیم و مواردی از این قبیل کاربرد دارد.

با نگاهی دقیق به ورق گالوانیزه گرم در می یابیم که در تمام صنایع و فضاهای گوناگون این ورق ها مورد استفاده قرار گرفته و دائماً در دسترس می باشند. چرا که تمامی ایستگاه های اتوبوس و راه آهن، تابلوهای تبلیغاتی، پله ها، قرنیزها، حفاظ، کاشی های فلزی و بسیاری از موارد این چنین را با استفاده از این ورق ها تولید می کنند.  

فرآیند تولید ورق گالوانیزه گرم

به طورکلی ورق های گالوانیزه گرم را در استخرهای حاوی فلز روی غوطه ور می کنند، تا با قرار گرفتن فلز روی بر سطح ورق عمل گالوانیزاسیون انجام شود. اما این فرایند در طی سه مرحله انجام می شود:

آماده سازی ورق 

برای شروع ورق ها را تحت چربی زدایی، اسید شویی و شست و شو قرار می دهند، تا با تمیز شدن سطح ورق آماده گالوانیزه کردن شود  .

گالوانیزاسیون ورق 

در این مرحله ورق های تمیز را وارد حمام یا استخر فلز روی می کنند و در یک بازه زمانی مشخص و دمای بالا این عمل صورت می گیرد، تا واکنش فلز روی با آلیاژ ورق انجام شود.

انجام عملیات تکمیلی 

انجام تمامی عملیاتی که پس از پایان گالوانیزاسیون ورق ها صورت می گیرد، شامل عملیات تکمیلی می شود که برداشتن فلز روی از سطح ورق های معیوب، حذف سرباره از روی ورق، خنثی کردن اسید باقی مانده و مواردی از این قبیل را شامل می شود.  

قیمت ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه گرم توسط تولید کنندگان داخل به بازار ارائه می گردد، اما ورق های گالوانیزه سرد بیشتر به صورت صارداتی بوده و در داخل کشور تولید نمی ‌شوند. یکی از مهمترین دلایل تفاوت قیمت بین ورق گالوانیزه گرم و ورق گالوانیزه سرد همین مورد است.

اما به طور کلی قیمت ورق گالوانیزه گرم به چند عامل مهم ارتباط پیدا می‌ کند که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • کارخانه تولید کننده ورق 
 • روش تولید ورق ها 
 • وزن ورق گالوانیزه  
 • ابعاد و ضخامت ورق 
 • ضخامت پوشش فلز روی بر سطح ورق 
 • طی شدن روند تولید ورق به شکل استاندارد

جمع بندی

ورق گالوانیزه گرم از محصولات مهم موجود در بازار بوده که عرضه و تقاضا برای آن زیاد است. هر چقدر که تقاضا برای تهیه این ورق ها بیشتر شود، ممکن است قیمت روز ورق گالوانیزه تغییر پیدا کند. در هنگام تهیه ورق گالوانیزه شناخت برخی از مشخصات و ویژگی های ورق و تعیین نیاز صنایع اهمیت زیادی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره به صورت رایگان می توانید قبل از ثبت سفارش با کارشناسان مجموعه آهن رول ارتباط بگیرید.