ورق مشبک یکی از زیر گروه های ورق های فولادی است که سطح آن شبکه شبکه بوده و با کمک پانچ این شبکه ها به شکل منظم ایجاد می شود. در فرایند تولید این نوع ورق از دستگاه های مخصوص پرس استفاده می کنند، تا ورق های با کیفیت بالا و کاملاً یکدست تولید گردد. جهت آشنایی بیشتر با نحوه تولید ورق های مشبک و شناخت تنوع بالای این نوع ورق ها می توانید با کارشناسان مجموعه آهن رول ارتباط برقرار کنید.

بررسی ورق مشبک

در حال حاضر ورق ‌های مختلف فولادی در بازار وجود دارند که به راحتی می توان در صنعت ساخت و ساز و صنایع مختلف دیگر از ورق های مناسب و کاربردی استفاده نمود. ورق مشبک یا ورق پانچ یکی از این ورق های فلزی پرکاربرد است. 

ورق مشبک چیست؟ ورق مشبک که حاصل پانچ کاری و دستگاه پرس بر روی ورق های روغنی، ورق های سیاه، ورق های گالوانیزه، ورق های استیل، ورق های رنگی و ورق آلومینیوم است. تنوع بالای ورق از لحاظ جنس و متریال موجب شده تا در ساخت و سازهای مختلف به راحتی به کار برود.

ورق مشبک

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

معرفی انواع ورق های مشبک از لحاظ جنس

ورق های مشبک برحسب جنس و متریال که در روند تولید آنها استفاده شده، کاربردهای متفاوتی هم دارند. البته تنوع ورق های مشبک از لحاظ ضخامت نیز وجود دارد که متناسب با محیط و شرایط می توان ضخامت آنها را انتخاب کرد.  

در این بخش به معرفی انواع ورق های مشبک هم از لحاظ نوع جنس و هم از لحاظ شیوه تولید می پردازیم: 

ورق مشبک گالوانیزه 

ورق های مشبک گالوانیزه سفید معمولاً در ضخامت های0/3  الی 8 میل تولید می شوند.  

ورق مشبک  روغنی 

ورق مشبک روغنی که از نورد سرد به دست می ‌آید با ضخامت 4/0 الی 2 میلیمتر تولید می شود. 

ورق مشبک سیاه 

ورق های مشبک سیاه حاصل نورد گرم بوده و با ضخامت ۲ الی ۲۰۰ میلیمتر قابل تولید است.  

ورق مشبک استیل 

ورق مشبک استیل به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی در صنایع مهم مانند نیروگاه ها و صنایع غذایی و دارویی به کار می رود.

ورق مشبک آجدار 

ورق مشبک آجدار مانع از سر خوردن افراد و اشیا از روی سطح شده به همین دلیل در کف برخی از ساختمان ها، کف اتاق کامیون ها و وانت بار و در پله های اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع ورق را از نورد گرم تولید می کنند که علاوه بر ضخامت و طول و عرض ورق باید به اندازه سوراخ برش ها نیز دقت شود.

نحوه تولید ورق مشبک

ورق مشبک که در حدود ۱۵۰ سال پیش برای اولین بار تولید شده، در غربالگری زغال سنگ مورد استفاده قرار می گرفت و کارگران معدن برای غربال کردن زغال سنگ از آن استفاده می کردند. در سال های گذشته ورق های مشبک به صورت دستی و با کمک کارگران تولید می شد، البته این کار به صورت دستی موجب هدر رفت منابع زیادی می شد از جمله:

 • صرف زمان زیاد و راندمان کم
 • صرف نیروی کار بیشتر 

در گذر زمان، تکنولوژی پیشرفت های زیادی کرده و موجب شده تا تغییرات زیادی در روند تولید ورق پانچ دار به وجود بیاید. امروزه از تکنولوژی های پیشرفته برای تولید ورق های پانچ دار استفاده می کنند که برخی از آنها شامل موارد ذیل است:

پرس پانچ 

پرس پانچ در واقع ماشینی است که با کمک آن بسیار راحت و کنترل شده سوراخ هایی بر روی قطعات فلزی ایجاد می شود. پرس ها دستگاه های بزرگ هستند که شکل ظاهری آنها به صورت C یا H است. در هنگام انتخاب یک دستگاه پرس چندین پارامتر مهم وجود دارد که توجه به آنها موجب می شود در نهایت یک دستگاه خوب داشته باشید:  

 • نیروی مورد نیاز برای کار دستگاه 
 • تک مرحله ای بودن دستگاه یا چند مرحله بودن 
 • میزان مصرف انرژی و توان آن 
 • میزان ایمنی دستگاه 
 • نوع فریم دستگاه به شکل C یا H 
 • کارایی و سرعت دستگاه 

دستگاه  CNC

دستگاه هایی که تمامی فرایند کارکرد آنها توسط کامپیوتر انجام می شود، را دستگاه CNC می گویند. این دستگاه در طی سال ‌های متوالی ساختار خاصی پیدا کرده که به راحتی با برنامه ریزی می توان عملیات های مورد نظر را در آن پیاده سازی کرد. دستگاه های سی ان سی که قابلیت به وجود آوردن حفره ها و سوراخ های سه بعدی و با پیچ و خم را دارد، به همین جهت سرعت کار با این دستگاه افزایش پیدا کرده و البته کیفیت پارچه ها نیز بالا است.

دستگاه لیزر 

دستگاه های لیزر در واقع نوعی از دستگاه سی ان سی هستند که تمام بخش های آن به وسیله کامپیوتر کنترل می شود. اما این نوع دستگاه ها با کمک نرم افزارهای گرافیکی کنترل می ‌کنند و با فشردن یک دکمه تمام عملیات برش انجام می شود. با کمک این دستگاه عملیات برش با سرعت بسیار بالا و تنها در چند دقیقه با طرح های پیچیده و خاص صورت می گیرد.  

نحوه تولید ورق مشبک

آشنایی با کاربردهای ورق پانچ دار

ورق های پانچ دار که با کمک دستگاه های پیشرفته و به روز لیزر و سی ان سی تولید می شود برای صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد که شناخت این ورق ها و کاربردهای آنها کمک می کند تا در مواقع لزوم از بهترین نوع ورق استفاده شود. 

برخی از کاربردهای ورق پانچ دار: 

 • برای ساخت سقف و دیواره های آسانسور ها 
 • در ساخت پارکینگ و همچنین ورودی ساختمان  
 • برای پارتیشن بندی در فضاهای گوناگون 
 • در تولید مبلمان شهری 
 • در صنعت خودروسازی برای فیلترهای هوا و روغن 
 • معادن جهت شستشوی زغال سنگ
 • برای ساخت قفسه های دستگاه های میوه خشک کن  
انواع ورق مشبک

عوامل موثر بر قیمت ورق پانچ شده  

ورق های پانچ که در تنوع بالایی تولید می شوند در بازار با قیمت های متفاوتی هم عرضه می گردند. بهتر است بدانید که عوامل موثری وجود دارند که سبب تعیین قیمت ورق پانچ شده می شوند. شناخت این عامل ها در هنگام خرید کمک می کند تا کمتر به دام واسطه ها و دلالان بیفتید.

برخی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت ورق مشبک شامل موارد ذیل است: 

 • جنس ورق های پانچ شده 
 • نحوه پانچ ورق ها 
 • ابعاد و اندازه ها 
 • دستگاه به کار برده برای پانچ  
 • ابعاد و ضخامت ورق ها 

جمع بندی 

با مطالعه مطالب در می یابیم که ورق مشبک چیست؟ و ورق پانچ دار با کلیه فلزاتی که برای تولید ورق ها مورد استفاده قرار می گیرند، تولید می شود. بر حسب شرایط استفاده می توان ورق استیل، آلومینیوم، ورق های رنگی و گالوانیزه و موارد دیگر را تهیه نمود. در هنگام انتخاب ورق مشبک به جنس ورق، ضخامت آنها و نحوه پاک شدن آن توجه کنید. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر هم می توانید از کارشناسان مجموعه آهن رول کمک بگیرید.