ورق st52 با توجه به ترکیبات فیزیکی و شیمیایی خاص، موارد کاربرد گسترده ای دارد. به طور کلی فولاد به عنوان محبوب ترین فلز و آلیاژ به شمار می‌ رود که متناسب با نوع ترکیبات، استحکام آن مشخص می‌ شود و این میان ورق های st52 به دلیل کم بودن کربن استحکام بالایی دارند.

روش تولید ورق های فولادی

ورق های فولادی که موارد استفاده و کاربرد های زیادی دارند از تخت آلیا بلیط برای تولید آنها استفاده می کنند و پس از تولید برای ساخت انواع قوطی پروفیل و لوله به کار می روند  

به طور کلی و فولادی با دو روش اصلی تولید می شود:

 • روش نورد سرد 
 • روش نورد گرم 

ورق سیاه جزء دسته بندی نورد گرم قرار می گیرد که درجه و مقاومت آنها متفاوت است؛ هر چقدر که میزان کربن کمتری در روند تولید این ورق ها به کار برده شود، ورق از استحکام بالاتری برخوردار می باشد.

ورق های سیاه که تحت نورد گرم تولید می ‌شوند، پس از خروج از نورد، رنگ آنها تغییر پیدا کرده و موجب می‌ شود، تا این ورق ها استحکام بالا پیدا کنند و به راحتی بتوان آنها را به شکل های مختلف تبدیل کرد.  یکی از ورق های مهم و پرکاربرد در این حوزه ورق st52 است که اطلاعات بیشتری را در ادامه در مورد این ورق ارائه می دهید. 

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

معرفی کامل ورق st52 

فولاد جزء محصولاتی است که به علت مقاومت بالا و قیمت مقرون به صرفه در صنایع ساختمان سازی کاربرد بیشتری دارد. ورق فولاد در کارخانه های ذوب آهن با استفاده از فرآیند احیا تولید می شود.

برای تولید این ورق ها نیاز است که ابتدا سنگ آهن خام، ذوب شده و به آهن خام به دست آمده برخی از عناصر اضافه شده و یا برخی کاهش پیدا می کند، تا یک ورق مستحکم با ساختار مناسب تولید شود.

ساختار تشکیل دهنده ورق st52 شامل موارد ذیل است:

فسفر 

این عنصر موجب شده تا ماشینکاری ورق ها آسانتر و استحکام ورق در حالت گرم افزایش پیدا کند.

گوگرد 

افزایش قابلیت ماشینکاری ورق های فولادی می شود؛ اما تأثیری بر استحکام کششی ندارد.

سیلیسیوم 

تأثیر مستقیم این فلز بر افزایش استحکام و خاصیت ارتجاعی ورق است.

کربن 

میزان کربن این ورق بسیار کم بوده به همین جهت قابلیت جوشکاری و ماشینکاری دارند.

منگنز

این عنصر سختی و استحکام نهایی فولاد را تا حد زیادی افزایش می دهند.

مشخصات و ویژگی های ورق st52

به دلیل وجود عناصر مهمی مانند منگنز و سیلیسیوم در ورق st52 این ورق ها از مشخصات و ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند که موجب شده تا در شرایط سخت هم از آنها استفاده شود که شامل موارد ذیل می گردد.

 • داشتن استحکام و ارتجاع بالا 
 • خاصیت جوشکاری و جوش پذیری بالا 
 • تحمل وزن مناسب و مقاومت در برابر پیچش و خمش  

جدول خواص فیزیکی ورق سیاه sT52

ورق سیاه  st52از مشخصات و ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که می تواند وزن بالا را تحمل کرده و به همین جهت در کاربردهای زیربنایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای درک بهتر این موضوع تمام خواص فیزیکی ورق st52 در یک جدول قرار گرفته است.

چگالینقطه ذوبضرب الاسیسیته
(N/mm2)
شروع سخت شدندمای بازگشتفرجینگ
۷/۸۵۱۴۲۰-۱۴۶۰۲۱۰۸۶۰-۸۹۰۸۶۰-۸۹۰۸۵۰-۱۰۵۰

جدول خواص مکانیکی ورق سیاه ST52

خواص مکانیکی ورق سیاه استیل با بررسی دو پارامتر مهم تنش تسلیم و مقاومت کششی مشخص می شود. به این صورت که حداکثر استرسی که فولاد در هنگام کشش یا کشیدن قبل از شکستن در برابر آن مقاومت می کند، را اندازه می گیرند. برای درک بهتر تمامی خواص مکانیکی ورق را در یک جدول قرار داده ایم.

خواص مکانیکی در جدول زیر آمده است:

ضخامت (میلیمتر)استحکام تسلیماستحکام کششیکشیدگی در دقیقه
۱۰۰-۳۳۵۵-۳۱۵۶۳۰-۴۹۰<22

انواع رایج ورق ST52

ورق st52 بر اساس نوع ترکیبات به چند دسته بندی تقسیم می ‌شود که به طور کلی این ورق را در سه دسته قرار می دهند.

ورق فولادی St52-3

رایج ترین ورق های فولادی است که با داشتن ترکیب شیمیایی کربن کمتر، خاصیت جوش پذیری بیشتری دارد. 

ورق کربن استیل  St52

این نوع ورق با ضخامت بین ۸ تا ۱۵۰ میلی متر و عموماً برای مخزن سازی کاربرد دارد.

ورق رول  St52

این نوع از ورق فولادی کم آلیاژ بوده و استحکام بالاتری نسبت به ورق های دیگر دارد و می تواند به سایر ورق های فولادی دیگر جوش بخورد، تولید این ورق متناسب با سفارشات مشتری از مهم‌ترین ویژگی ‌های آن است.

استانداردهای ورق  ST52

ورق سیاه st52 را در کشورهای مختلف تولید می ‌کنند که هر کشور متناسب با شرایط و نیازهای خود استانداردهایی را در نظر می ‌گیرد.

جدول زیر مهمترین اطلاعات در مورد استاندارد های این ورق را قرار داده ایم:

کشوراستانداردگرید
آلمانDIN EN 10027ST52
اروپاEN 10025:1990FE 510 B
اروپاEN 10025-2S355JR
ژاپنJISSS490/SM490A
آمریکاASTMA572GR50

کاربرد ورق st52

ورق فولادی st52 که به ‌صورت کاملاً استاندارد تولید می شود موارد استفاده و کاربردهای گسترده ای در همه صنایع دارد.

 از آنجایی که این ورق خاصیت جوش پذیری مناسبی داشته، شرایط استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است که در ادامه به مهمترین کاربردهای آن می پردازیم:

 • در صنعت ریل سازی برای ساخت ریل ها  
 • در ساخت و سازهای عمرانی مختلف از جمله اسکلت پل ها و سازه های فلزی بلند مرتبه  
 • در صنعت خطوط لوله برای ساخت انواع لوله در خطوط انتقال
 • در صنعت ساخت مخازن صنعتی برای تولید مخازن صنعتی و همچنین مخازن تحت فشار
 •  در صنعت خودروسازی و ماشین سازی برای ساخت شاسی ماشین های سنگین
 • درساخت سازه های دریایی و زیرزمینی 

مقایسه ورق سیاه ST52 و ST37

هر دو ورق فولادی st37 و st52 از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار هستند؛ اما به دلیل نوع مواد اولیه در روند تولید این دو دارای برخی از ویژگی های منحصر به فرد می باشند:

 • این دو ورق از لحاظ وزن با یکدیگر کاملا برابر هستند اما از لحاظ استحکام ورق st52 به دلیل داشتن عناصر آلیاژی بیشتر و بهتر استحکام بالاتری نسبت به ورق st37 دارد.
 • استفاده از ورق های  ST52به نسبت ST37 موجب می شوند، تا وزن فولاد مصرفی در سازه ها کاهش پیدا کند به همین سبب در سازه های صنعتی از این فولاد بیشتر استفاده می کنند.
  • عناصر خاصی که در روند تولید st52 به آن اضافه شده عناصر آهن ساختار بلوری تر پیدا می‌ کنند و استحکام آن افزایش می یابد؛ اما ورق st37 از انعطاف پذیری کمتر و صلبیت بیشتری برخوردار است.
 • همچنین به دلیل داشتن کربن کمتر ورق های st52 خواص جوشکاری بهتری نسبت به ورق st37 دارند.

نتیجه گیری 

ورق st52 از ورق های سیاه است که به دلیل ساختار آلیاژی خاص و عناصر سازنده منحصر به فرد ویژگی های بهتری دارند. به همین سبب در مقایسه با ورق st37 ارزش بالاتری داشته و بیشتر در سازه های صنعتی و سازه های ساختمانی بلند مرتبه مورد استفاده قرار می گیرد  .