ورق A283 یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما مهمترین مصرف آن ساخت مخازن است. به همین جهت به این ورق ها ورق مخزنی هم می گویند. برای آشنایی بیشتر با مشخصات و ویژگی های این ورق و خرید گرید مناسب آن می توانید با کارشناسان مجموعه آهن رول ارتباط بگیرید.

ورق A283 چیست؟

ورق های متنوعی در کارخانجات تولید شده که بر حسب ترکیبات مورد استفاده در روند تولید ویژگی های آنها نیز تغییر پیدا می کند. اگر برای شما هم سوال است که ورق A283 چیست؟ باید بگویم که یک نوع ورق آلیاژی مرغوب و با کیفیت است که از قابلیت شکل پذیری، ماشینکاری و جوشکاری بالا برخوردار می باشد و به دلیل همین ویژگی های خاص به عنوان ورق مخزنی شناخته می شود.

عناصر تشکیل دهنده ورق ها که شامل مواردی مانند کربن، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیکون و مس می شود، را در کوره های روباز و کوره های اکسیژن بازی یا الکتریکی با یکدیگر ترکیب می ‌کنند، تا آنالیز آنها به بهترین شکل صورت گرفته و فولادی یکدست تولید شود.

ورق A283 چیست؟

بررسی گریدهای مختلف ورق A283 

ورق A283 از استحکام کششی کم برخوردار است و یک نوع فولاد کربنی به شمار می ‌رود که بسته به ترکیبات آنها در چهار گرید مختلف تولید می گردد. هر کدام از این ها تحت یک محصول منحصر به فرد نامگذاری می شوند که از لحاظ برخی مشخصات و ویژگی ها با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به بررسی هر کدام از این ها از لحاظ خواص شیمیایی و فیزیکی می پردازیم:  

  • ورق A283 Gr A
  • ورق A283 Gr B
  • ورق A283 Gr C
  • ورق A283 Gr D

ورق A283 گرید  A

این ورق حاوی کمترین میزان کربن بوده و به همین دلیل پایین ترین میزان سختی و بیشترین قابلیت جوشکاری را نیز به خود اختصاص می دهد.  

خواص شیمیایی گرید  :A

SSiPMnFeCuC
۰.۰۵۰.۰۴۰.۰۴۰.۹۹۹۰.۲۰.۱۴

خواص مکانیکی گرید  :A

استحکام کششی۳۱۰ – ۴۱۵ مگاپاسکال
مدول الاستیسیته۲۰۰ گیگا پاسکال
مدل برشی۸۰.۰ گیگا پاسکال

ورق A283 گریدB    

این گرید از ورق دارای سختی و جوش پذیری متوسط است که در ادامه به بررسی ترکیبات شیمیایی و خواص مکانیکی آن می پردازیم:  

خواص شیمیایی گرید:B  

SSiPMnFeCuC
۰.۰۵۰.۰۴۰.۰۴۰.۹۹۹۰.۲۰.۱۷

خواص مکانیکی گرید:B

استحکام کششی۴۰۵ – ۳۴۵ مگاپاسکال
مدل برشی۸۰.۰ گیگا پاسکال

ورق A283 گرید   C

این ورق نسبت به سایر گریدهای دیگر کیفیت بالاتری دارد، به همین جهت کاربردهای گسترده تری هم برای آن وجود دارد که در زیر به بررسی ویژگی های شیمیایی و مکانیکی آن می پردازیم:  

خواص شیمیایی گرید   :C

SSiPMnFeCuC
۰.۰۵۰.۰۴۰.۰۴۰.۹۹۸۰.۲۰.۲۴

خواص مکانیکی گرید   :C

استحکام کششی۴۴۵- ۳۸۰ مگاپاسکال
مدل برشی۸۰.۰ گیگا پاسکال

ورق A283 گرید  D

این ورق نسبت به نمونه های دیگر سختی کمتری دارد اما موارد استفاده و کاربرد های آن نیز منحصر به فرد است در ادامه مشخصات مکانیکی و شیمیایی آن را در جدولی بررسی می کنیم

خواص شیمیایی گرید D:

SSiPMnFeCuC
۰.۰۵۰.۰۴۰.۰۴۰.۹۹۸۰.۲۰.۲۷

خواص مکانیکی گرید D:

استحکام کششی۵۱۵- ۴۱۵ مگاپاسکال
مدل برشی۸۰.۰ گیگا پاسکال

با بررسی گریدهای مختلف و ابعاد ورق A283 در می یابیم که این ورق به دلیل داشتن آلیاژها و عناصر گوناگون از قابلیت ماشینکاری خوبی برخوردار است و به راحتی می توان آن را به اشکال مختلف درآورد. به دلیل عملیات حرارتی خاص این نوع ورق ها و به طور آهسته خنک شدن آنها در کوره ورق های مستحکم تولید می شوند.

تولید ورق A283 (ورق مخزنی)

کاربرد ورق A283

ورق A283 در فشار بالا بسیار مقاوم است، به همین دلیل در تمامی صنایع و تجهیزاتی که نیاز به ورق های فشار طبیعی است که می توان از آن استفاده نمود. بیشترین کاربرد این ورق در ساخت مخازن نگهدارنده مواد سوخت است. به همین جهت در مراکز فروش با نام ورق مخزنی هم شهرت دارد؛ اما به طور کلی در صنایع دیگر هم می توان از این ورق استفاده کرد.

 از مهمترین موارد استفاده و کاربرد ورق  A283می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • صنعت نفت و گاز
  • صنعت پتروشیمی
  • صنعت اسکله سازی
  • صنعت کشتی سازی
  • ساخت قطعات صنعتی
کاربرد ورق A283

تفاوت میان ورق A283 و ورق A516

در هنگام بررسی تفاوت میان دو ورق نیاز است که ویژگی های مختلف این ورق ها آنالیز شوند، تا هم شباهت و هم تفاوت های آنها به طور کامل مشخص گردد. دو ورق A283 و ورق A516  شباهت های زیادی با یکدیگر دارند؛ به همین جهت در مصارف مشترکی مانند ساخت مخزن به دلیل داشتن چقرمگی، خمکاری و جوشکاری خوب مورد استفاده قرار می گیرند.

تغییر بسیار کم در آلیاژهای تشکیل دهنده فولاد سبب تأثیرات چشمگیر در خواص و ویژگی های آنها می شود که این دو ورق با یکدیگر از لحاظ میزان کربن و منگنز متفاوت هستند. 

به همین دلیل از ورق A283 برای صنایع سبک تر استفاده می کنند و بیشترین کاربرد آن برای ساخت مخازن نگهدارنده گاز، نفت و ساخت تانکرهای کاربردی برای جابجایی این مواد می باشد. اما از ورق A516 برای کاربردهای حساس صنعتی که نیاز به استحکام بیشتر است استفاده می گردد.  

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

انواع دسته بندی ورق A283

تمامی ورق های تولید شده در کارخانجات به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند، تا خریداران متناسب با نیاز خود بتوانند بهترین محصول را تهیه کنند. در هنگام خرید ورق A283 باید به دسته بندی های مختلف ورق بر اساس شرایط استفاده توجه شود که در ادامه برخی از این دسته بندی ها را بررسی می کنیم:  

بر اساس نحوه ارائه به بازار 

این ورق ها به صورت رول، شیت و برش خورده به بازار ارائه می گردد. 

بر اساس ساخت محصول نهایی 

متناسب با ساخت محصولات نهایی مانند سیم، پیچ، لوله و محصولات سازه های این ورق ها را آماده می ‌کنند.  

بر اساس پوشش سطح ورق 

ورق ها را با کمک پوشش های مختلف گالوانیزه در برابر خوردگی مقاوم می کنند، تا بدون ضعف بتوان در هر شرایطی استفاده کرد که متناسب با نوع پوشش ویژگی های آنها هم تغییر پیدا می کند. 

بر اساس ابعاد 

ورق  A283با طول و ضخامت مختلف تولید می شود که در  ضخامت 6 تا 150 میلی‌متر و عرض ورق A283  نیز می تواند ۱.۵، ۲ و ۲.۵ متر باشد.

سخن آخر

ورق A283 چیست؟ با مطالعه این مقاله در می یابیم که ورق A283 از مهمترین ورق های پر کاربرد در صنایع پرفشار مانند پتروشیمی، نفت و گاز و مواردی از این قبیل است. زیرا برای ساخت مخازن ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق در چهار گرید متفاوت تولید می شود که تمامی اینها قابلیت جوشکاری دارند. در هنگام انتخاب یک ورق خوب و کاربردی بهتر است از کارشناسان مجموعه آهن رول کمک بگیرید.