ورق A516 از ورق های آلیاژی پر کاربرد در صنایع است که به دلیل داشتن خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد مورد توجه قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با گریدهای مختلف این ورق و موارد استفاده و کاربردهای مهم آن می توانید با کارشناسان مجموعه آهنر رول ارتباط بگیرید.

ورق A516 چیست؟

در صنعت فولاد انواع ورق تولید می شوند که با کم و زیاد کردن برخی از آلیاژها در روند تولید و رعایت استانداردهای خاص، ورق هایی با ویژگی ‌های منحصر به فرد تولید می گردد. در پاسخ به این سوال که ورقه A516 چیست؟ باید بگوییم یک نوع ورق سیاه فولادی است که مطابق استاندارد  ATSM آمریکا تولید می شود.

در روند تولید این ورق از کربن بیشتر در کنار عنصرهایی مانند فسفر و گوگرد به مقدار کم استفاده می کنند. همچنین در برخی از گریدهای آن از منگنز و سیلیکون به اندازه مجاز به کار می ‌برند، تا خواص خمشی و مرغوبیت ورق فولاد افزایش یابد.  

ورق A516 چیست؟

مشخصات ورق A516

به دلیل داشتن ترکیبات متفاوت ورق A516 در چهار نوع گرید با که ویژگی های مختلف تولید می شود. هرکدام از این گریدها دارای ویژگی و کاربردهای متفاوت است که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • ورق آلیاژی A516 با گرید ۵۵

ورق آلیاژی A516 با گرید ۵۵ دارای ضخامت ۳۰۵ میلی‌متر است.

 • ورق آلیاژی A516 با گرید ۶۰

ورق آلیاژی A516 با گرید ۶۰ دارای ضخامت ۲۰۵ میلی‌متر است.

 • ورق آلیاژی A516 با گرید ۶۵

ورق آلیاژی A516 با گرید ۶۵ دارای ضخامت ۲۰۵ میلی‌متر است.

 • ورق آلیاژی A516 با گرید ۷۰

ورق آلیاژی A516 با گرید ۷۰ دارای ضخامت ۲۰۵ میلی‌متر است.

در روند تولید این ورق ها از آلیاژ هایی مانند مولبیدن و نیکل برای بهبود خواص مکانیکی فولاد و افزایش کشش و تنش آن استفاده می کنند. به همین سبب از این ورق در برابر دمای بالا هم می توان استفاده نمود. یکی از کاربردهای مهم ورق های A516  ساخت مبدل های حرارتی، مخازن تحت فشار، برج های تقطیر و بویلرها است.

مشخصات ورق A516

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

جدول مشخصات ورق A516

به طور کلی مشخصات ورق A516 به صورت زیر است:

نوع ورقدرصد کربن متناسب با ضخامتحداکثر سیلسیمحداکثر درصد فسفرحداکثر درصد گوگرد
A516 Gr70(۰.۵۵ – ۰.۹۸) (۰.۶۰ – ۱.۳۰)(۰.۴۵-۰.۱۳)۰.۰۳۵۰.۰۳۵
A516 Gr65(۰.۶ – ۰.۹) (۰.۸۰ – ۱.۲۰)(۰.۴۵-۰.۱۳)۰.۰۳۵۰.۰۳۵
A516 Gr60(۰.۸۵-۱.۲۰)(۰.۴۵-۰.۱۳)۰.۰۳۵۰.۰۳۵
A516 Gr55(۰.۸۵-۱.۲۰)(۰.۴۵-۰.۱۳)۰.۰۳۵۰.۰۳۵
جدول مشخصات ورق A516

بررسی دقیق گریدهای مختلف ورق  A516

هر کدام از گریدهای ورق A516 از ترکیبات متفاوتی تشکیل شده که در ادامه به بررسی دقیق آنها از لحاظ ترکیبات و کاربرد می پردازیم:  

ورق A516 گرید ۵۵

این ورق با ضخامت ۶ تا ۳۰۰ میلی متر، عرض ۱۵۰۰ تا ۴۰۵۰ و طول ۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰تولید می شود و با داشتن خواص مکانیکی منحصر به فرد برای ساخت مخازن تحت فشار کاربرد دارد.

 خواص مکانیکی ورق گرید ۵۵:  

 • مقاومت کششی ۳۸۰-۵۱۵ مگاپاسکال
 • حداقل مقاومت تسلیمی ۲۰۵ مگاپاسکال

ورق A516 گرید ۶۰

این ورق از ترکیب کربن، سیلیکون، منگنز، فسفر، گوگرد، آلومینیوم، کروم، مس، نیکل، مولبیدن، نیوبیوم و تیتانیوم تولید شده است. به دلیل داشتن نقطه ذوب پایین در صنایعی که حرارت پایین تر دارند به کار می رود. ضخامت آن ۱۵۰ میلی متر، عرض ۳.۵ متر و تا طول ۱۲ متر تولید می شود. از کاربردهای خاص آن می توان به تولید شیرآلات مخازن ذخیره و کندانسور دیگ های بخار صنعتی اشاره کرد.

 خواص ورق با گرید ۶۰:  

 • مقاومت کششی ۶۰ -۸۰ ksi
 • حداقل نقطه تسلیم ۳۲ ksi

ورق A516  گرید ۶۵

این ورق از آلیاژ کروم، مقداری نیکل و منگنز در کنار فولاد تولید می شود؛ به همین دلیل مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی بالا است. از مهمترین کاربردهای این نوع ورق در شرکت های حفاری، نفت، تولید برق، پتروشیمی، فرآوری گاز، تجهیزات دارویی و تجهیزات شیمیایی می باشد.  

 خواص ورق با گرید ۶۵: 

 • مقاومت کششی ۶۵- ۸۵ Ksi
 • نقطه تسلیم ۳۸ ksi

ورق A516  گرید ۷۰

این ورق از آلیاژ کربن به میزان متوسط، منگنز، فسفر، گوگرد و سیلیکون تولید شده و از چقرمگی بالا و استحکام و جوش پذیری خوبی برخوردار است. از مهمترین کاربردهای این ورق می توان به ساخت پل ها، ساختمان سازی، قطعات خودرو، تیرهای برق و کانتینرها اشاره کرد.  

 خواص ورق با گرید ۷۰: 

 • مقاومت کششی: ۷۰-۹۰ ksi
 • نقطه تسلیم: ۳۸ ksi
ورق A516 گرید ۶۰

ویژگی‌ های ورق فولادی A516

ورق آلیاژی A516 در گریدهای متفاوتی تولید می شود که هر کدام از گریدها درصد مشخصی از آلیاژ کربن و سایر آلیاژهای دیگر دارد. به همین جهت ویژگی های ورق متناسب با نوع ترکیبات آن تغییر پیدا می کند. به طور کلی از مهم‌ترین خصوصیات آن می ‌توان به خاصیت برشکاری، انعطاف ‌پذیری، خواص جوشکاری اشاره کرد که در تمامی گریدها وجود دارد.  

در حال حاضر کارخانجات زیادی در سرتاسر جهان و ایران در حال ساخت این ورق ها هستند که شرکت های داخلی از ورق های ساخت ایران، کره جنوبی، اوکراین و چین برای تولیدات خود استفاده می کنند. در این میان ورق های تولید شده در چین کیفیت پایین تری دارند؛ زیرا درصد کمی عنصر منگنز در آنها استفاده می شود.

ویژگی‌ های ورق فولادی A516

راهنمای خرید ورق آلیاژی 

در هنگام انتخاب ورق آلیاژی نیاز است که برخی از ویژگی های ورق را به طور دقیق و کامل به بشناسید و متناسب با شرایط و محیط اقدام به خرید نمایید. همه روزه بر کیفیت ورق های آلیاژی افزوده می ‌شود، پس داشتن اطلاعات به روز و دریافت مشاوره از افراد متخصص در این زمینه کمک می ‌کند، تا از ورق های با کیفیت جدید هم در شرایط خاص استفاده کنید.

در هنگام انتخاب ورق آلیاژی A516با گریدهای گوناگون چند نکته مهم وجود دارد که توجه به آنها یک راهنمای خرید ورق آلیاژی مناسب است:

بررسی سختی و مقاومت ورق 

بررسی سختی و مقاومت ورق در برابر سایش و موارد مختلف دیگر موجب می ‌شود تا طول عمر ورق متناسب با محیط انتخاب شود و در طولانی مدت آسیبی به بافت آن وارد نگردد.  

قابلیت ماشین کاری 

قابلیت ماشین کاری موجب می شود تا ورق ها به شکل و فرم های مختلف بدون آسیب وارد شوند و به راحتی بتوان مخازن کروی و هر نوع محصول دیگری را با این ورق ها تولید کرد.  

قابلیت جوشکاری 

 قابلیت جوشکاری از ویژگی‌ های خاص ورق است که باید در هنگام انتخاب آن مد نظر قرار بگیرد. زیرا اغلب از ورق ها برای ساخت و ساز، سازه های مستحکم فولادی استفاده می کنند.  

مقاومت در برابر خوردگی

مقاوم بودن در برابر خوردگی با توجه به محیطی که قرار است از ورق استفاده شود، اهمیت می ‌یابد و سبب افزایش طول عمر سازه ها می گردد.

انتخاب مراکز عرضه و فروش 

 پس از شناخت مشخصات و ویژگی‌ های محصول موردنظر انتخاب مراکز عرضه و فروش ورق های آلیاژی از جمله ورق A516 نکته بسیار مهمی است که به محصولات مرغوب و با کیفیت بالا دست پیدا کنید. در این زمینه مجموعه آهن رول می تواند انتخاب مناسبی باشد.

جمع بندی

ورق A516 یک نوع ورق آلیاژی مرغوب و با کیفیت است که از ترکیب آلیاژ کربن، گوگرد، فسفر، کروم، منگنز و موارد گوناگون دیگر متناسب با نوع کاربری تولید می شود. این ورق ها مقاومت خوبی در برابر فشارهای حرارتی دارند. به همین دلیل برای ساخت مخازن تحت فشار و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید ورق با کیفیت و مرغوب کافیست با کارشناسان مجموعه آهن رول جهت کسب اطلاعات بیشتر ارتباط بگیرید، تا مناسب ترین ورق ها را به شما پیشنهاد دهند.