ورق برشی یکی از محصولات مهم و پر کاربرد است که هم در ساختمان سازی و هم در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ورق ها در ابعاد گوناگون متناسب با نیاز مشتریان قابل تولید است. در صورتی که تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ورق های برشی و کاربردهای آن ها دارید، مجموعه آهن رول می ‌تواند اطلاعات مناسبی در اختیار شما قرار بدهد .

ورق های برشی جزء متداول ‌ترین ورق های فولادی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می ‌گیرد و معمولاً ورق های برشی مانند ورق های سیاه در فرایند نورد گرم و به صورت تختال تولید می گردد.

حرارت مستقیم بر روی کاهش ضخامت و افزایش عرض آن تأثیر زیادی دارد و پس از پایان مرحله تولید ورق ها را به صورت کلاف های فولادی، سطح بندی می کنند، تا حمل و نقل و جابجایی آنها به راحتی صورت بگیرد.

یکی از مقاطع مهمی که در صنعت فولاد مورد استفاده قرار می گیرند، انواع ورق های برشی است که به صورت فابریک در بازار ارائه می گردند.

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

روش تولید ماده اولیه ورق برشی

برای آنکه بتوان ورق های برشی را تولید کرد به ماده اولیه که تختال فولاد است، نیاز پیدا می کنند. معمولاً این ورق ها را با روش نورد گرم که حرارت زیادی دارد و پس از اعمال فرآیندهای فشاری و حرارتی بر روی تخت آنها به دست می آورند و حرارت بالا بر روی این ورق ها موجب می ‌شود تا سطح آنها کدر و مات شده و ورق هایی در ابعاد و اندازه های مختلف متناسب با نیاز و سفارشی مشتریان تولید گردد.

در پایان متناسب با سفارشات بازار ورق را به صورت رول های مشخص شده آماده سازی می کنند. برش دادن ورق ها توسط دستگاه های مختلفی مانند دستگاه گیوتین، دستگاه هوا برش، دستگاه سی ان سی و موارد دیگر انجام می شود. این دستگاه ها کمترین میزان خطا را دارند و امکان تولید ورق های فولادی با ضخامت ۱.۶ الی ۱.۸ صورت می گیرد.

ورق برشی

کاربرد های ورق برشی

ورق برشی دارای مقاومت و استحکام بالایی هستند و به همین جهت در صنایع مختلف جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند. در ادامه به بررسی مهمترین کاربردهای ورق برشی می پردازیم:

 لوازم خانگی

در صنعت لوازم خانگی برای ساخت بدنه بسیاری از لوازم برقی و لوازم مختلف دیگر می ‌توان از این ورق ها استفاده نمود.

صنایع بزرگ 

از این ورق ها در صنایع بزرگ و کوچک مانند صنایع خودروسازی و صنایع کشتی سازی و همچنین در زمینه ساخت انواع تانکر و مخزن های بزرگ برای جابجایی سوخت یا نگهداری از مواد شیمیایی استفاده می کنند.

محصولات پایه ورق برشی چیست؟

صنعت ساخت و ساز

در تمامی بخش های صنعت ساخت و ساز از ساختمان های بزرگ و کوچک گرفته تا پروژه‌ های عظیم راهسازی و پل سازی این ورق ها نقش مهمی دارند.

ورق برشی از چه محصولاتی ساخته می شود؟

ورق های سیاه با گریدهای ST37 و ST52 در تمامی صنایع کاربردهای گسترده ای دارند، این نوع ورق ها به عنوان ماده اولیه ورق های برشی شناخته می شود. چرا که هم از استحکام خوبی برخوردار بوده و هم ورق های تولید شده در داخل کشور کیفیت قابل قبولی دارند.

امکان برش این ورق ها با استفاده از دستگاه های گیوتین و پلاسما وجود دارد؛ به همین جهت در ابعاد مناسب برای مصارف مختلف می توان آنها را آماده سازی کرد.

ابعاد استاندارد ورق برشی

معمولاً ورق هایی که به صورت رولی تولید می شوند، محدودیتی از لحاظ طول ندارند و به راحتی می توان آنها را با عرض های مختلف و در طول مدنظر آماده سازی کرد.

برای اینکه افراد برشکار بتوانند از این ورق ها متناسب با شرایط و نیاز خود استفاده کنند، ورق را با چهار اندازه استاندارد به بازار ارائه می کنند.

 • ورق هایی با اندازه ۱۰۰ سانتی متر
 • ورق هایی با اندازه ۱۵۲ سانتی متر
 • ورقه هایی با اندازه ۱۵۰ سانتی متر
 • ورق هایی با اندازه ۲۰۰ سانتی متر  

تجهیزات مورد نیاز برای برش ورق

برای برش ورق های فولادی نیاز است که از دستگاه های مناسب استفاده شود تا ضمن بالاتر رفتن کیفیت برش ها سرعت برش هم افزایش پیدا کند.

در این بخش به معرفی مهم ترین دستگاه های برش ورق های فولادی و دلایل استفاده از آنها می پردازیم:

قیمت برش ورق فولادی

دستگاه برش گیوتین

معمولاً از این دستگاه برای صنعت عمران و ساخت و ساز استفاده می کنند؛ چرا که میزان خطای آن پایین تر است و ورق های فولادی را به خوبی برش می دهد.

دستگاه هوا برش

از دستگاه هوا برش برای ورق هایی با ضخامت بالاتر استفاده می کنند؛ چرا که این دستگاه با اکسیژن و گاز تغذیه می شود و قدرت بالایی دارد.

دستگاه سی ان سی

این دستگاه برای برش هایی با دقت بالاتر و بسیار ظریف کاربرد دارد.

دستگاه پلاسما

از این دستگاه هم برای زمان هایی استفاده می‌ کنند که باید برش های با دقت انجام شود و البته زمان برش با این دستگاه افزایش می یابد.

مزایای استفاده از ورق های برشی

ورق های برشی از ویژگی ‌های خاصی برخوردار هستند، به همین جهت صنایع زیادی ترجیح می دهند، تا از این ورق برای تولیدات خود استفاده کنند. از مهمترین مزیت های بهره وری از ورق های برشی می توان به موارد ذیل اشاره نمود: 

 • این ورق ها وزن پایینی دارند و در مقابل از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. 
 • کیفیت بالای ورق های فولادی یکی از پارامترهای بسیار مهم در هنگام استفاده از این ورق ها است. 
 • امکان برش در ابعاد دلخواه، متناسب با نوع لوازم مورد نیاز با کمک تجهیزات و مدرن و پیشرفته که با سرعت بالا میسر است.

قیمت ورق برشی و عوامل موثر بر آن

یکی از مسائل بسیار مهمی که در هنگام تهیه ورق های برشی مد نظر قرار می گیرد، قیمت ارائه این محصولات در بازار است. عوامل زیادی وجود دارند که می توانند بر روی قیمت ورق های برشی تأثیر بگذارند که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • نوع مواد اولیه
 • دستگاه های برش دهنده 
 • ابعاد و اندازه برش ها 
 • مراکز ارائه دهنده خدمات برش  

به عنوان مثال بین ورق هایی که با دستگاه سی ان سی برش داده شده و ورق هایی که با دستگاه پلاسما برش می خورد، قیمت ورق های سی ان سی بیشتر است؛ چرا که کیفیت و ظرافت بالاتری دارد.

نتیجه گیری

آشنایی با ورق برشی و نحوه تولید آن به صنعتگران کمک می ‌کند تا متناسب با شرایط و نیازهای خود بتوانند از بهترین ورق های موجود در بازار تهیه کنند؛ نکته مهم این است که قیمت ورق های برشی با توجه به عوامل مختلفی مانند دستگاه های برش و مواد اولیه تغییر پیدا می ‌کند. پس با در نظر گرفتن این موارد می توانید مناسبترین عرض و ضخامت را با هزینه مقرون به صرفه تر تهیه کرده و در صنایع بزرگ و کوچک از آنها استفاده کنید.