ورق قلع اندود از ورق های فولادی کم کربن است که در دو سمت آن برای محافظت از خوردگی پوشش فلز قلع قرار می گیرد. با توجه به پیشرفت هایی که در تکنولوژی ساخت ورق های فلزی وجود دارد، در حال حاضر تنوع بالایی از این ورق به بازار ارائه می گردد که یکی از مهمترین آنها ورق قلع اندود است.

در این مطلب به شرح و بررسی کاربرد و ویژگی‌های ورق قلع می‌ پردازیم. با مجموعه آهنرول همراه باشید.

تاریخچه تولید ورق قلع اندود

با بررسی تاریخچه تولید ورق قلع اندود در می یابیم که اولین بار این ورق در آلمان ساخته شد و سال ها بعد این ورق در انگلستان هم تولید شد. ابتدا ایده ساخت ورق های قلع اندود برای نگهداری مواد غذایی کنسرو شده مطرح شد و سپس این ورق ها ماهیت کاربردی بیشتری در صنایع پیدا کردند. 

 سرانجام در سال ۱۶۶۵ فردی به نام نیکلاس برای اولین بار این ورق ها را جهت نگهداری از مواد غذایی تولید کرد.

معرفی ورق قلع اندود

ورق قلع اندود که با نام تیم پلیت هم در بازار شناخته می شود جزوه ورق های مرغوب و باکیفیت بالا است که  

قلع جزء فلزات سبک است که نقطه ذوب پایینی دارد و در برابر اسیدها و بازهای ضعیف مقاوم بوده و کمتر دچار خوردگی می شود. به همین جهت با قرار گرفتن بر روی ورق های فلزی کیفیت و ویژگی های این ورق ها را افزایش می دهد.  

ورق قلع اندود که با نام  تین پلیت در بازار شناخته می شود، از لحاظ خواص و ویژگی شباهت زیادی به ورق های گالوانیزه پیدا می کنند. زیرا تنها تفاوت آنها با یکدیگر از لحاظ نوع پوشش در سطح ورق است.

ویژگی های فلز قلع بسیار بالا است تا جایی که قرار گرفتن آن بر روی ورق های فلزی موجب شده تا بسیاری از معایب و مشکلات ورق های فلزی از بین برود و به دلیل به تعویق انداختن فرسایش و حالت ضد زنگ آن به راحتی از آن در صنایع غذایی استفاده می کنند.  

معرفی ورق قلع اندود

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

انواع ورق قلع اندود

ورق های فلزی در بازار در چندین دسته بندی مختلف وجود دارند که یک دسته بندی مهم آن بر اساس نوع آلیاژ مورد استفاده در روند تولید این ورق ها است. نوع دیگری از دسته بندی ورق ها با توجه به میزان نرمی و سختی ورق می باشد.  

تقسیم بندی ورق های قلع اندود از لحاظ سختی و نرمی شامل موارد ذیل است: 

 • ورق قلع اندود با تمپر ۲ (نرم)
 • ورق قلع اندود با تمپر ۳ (معمولی)
 • ورق قلع اندود با تمپر ۴ (سخت)

معرفی استانداردهای تولید ورق قلع

ورق های قلع اندود به دلیل کاربردهای مهم در صنایع غذایی مطابق استانداردهای ملی و بین المللی تولید می ‌شوند. چند استاندارد معتبر وجود دارد که رعایت آنها برای کارخانجات ضرورت پیدا می‌ کند که در ادامه به آنها می پردازیم:  

 • استاندارد بین المللی  ISO 
 • استاندارد اروپایی  EN آلمان
 • استاندارد  ASTM A 623-02
 • استاندارد  DIN EN 1012197

ویژگی‌ های ورق قلع اندود

ورق قلع اندود متناسب با نوع فلز پایه که برای ساخت مورد استفاده قرار گرفته و میزان پوشش سطح ورق از مقاومت بالایی برخوردار است. اما به طور کلی از خصوصیات منحصر به فرد دیگری برخوردارند که موجب شده تا در شرایط مختلف به راحتی بتوان از آن استفاده کرد.  

 • داشتن ظاهری زیبا 
 • قابلیت جوش پذیری و لحیم کاری  
 • مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی 
 • قابلیت انعطاف پذیری و چکش خواری بالا 
 • قابلیت رنگ پذیری و چسبندگی رنگ مداوم  
 • عدم فرسایش زود هنگام 
ویژگی ها و خصوصیات ورق قلع اندود

ورق قلع اندود از ویژگی ‌های فنی منحصر به فردی برخوردار هستند که موجب شده تا به راحتی برای شرایط گوناگون بتوان از آنها استفاده کرد. این ورق ها دارای مشخصات و خصوصیات برجسته هستند که در میان سایر ورق های فلزی دیگر کمتر یافت می شود که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:  

بازده مکانیکی گسترده 

این ورق به نسبت ورق های فولادی دیگر در تنوع بالاتری از نظر پرداخت در پنج شکل ظاهری و همچنین سه نوع گرید متفاوت تولید می شود.

کاهش آلودگی محیطی 

قرار گرفتن این ورق ها در محیط طبیعی هیچ آسیبی به چرخه طبیعت نمی رساند و با کنش و واکنش های مختلف به چرخه طبیعت برمی گردد.  

بازیافت آسان 

بازیافت برای تمامی ورق های فولادی وجود دارد و جزء زباله قرار نمی گیرند. اما ورق های قلع اندود تا ۸۰ درصد قابلیت بازیافت به طور کامل دارند.

کاربردهای ورق قلع اندود

ورق های فلزی قلع اندود با توجه به ویژگی های مکانیکی فنی و شیمیایی خاصی که دارند در برابر اکسید آهن و خوردگی از مقاومت خوبی برخوردار می باشند. همین ویژگی به تنهایی موجب شده تا از این نوع ورق ها برای شرایط گوناگون استفاده کنند.  

در این بخش به بررسی برخی از کاربردهای فلز قلع اندود می پردازیم: 

در صنایع غذایی 

در صنایع غذایی برای بسته بندی برخی از مواد غذایی و کنسروها بسته بندی روغن ها و موارد دیگر کاربرد دارد. 

در صنایع خودروسازی

برای ساخت بخش های خاصی از اتومبیل مانند قطعات الکتریکی، ماشین آلات و همچنین باتری های خودرو نیاز است که از این نوع ورق استفاده شود.

در صنعت ساخت و ساز  

 برای تولید بسیاری از مقاطع فولادی در ساختمان سازی ها همچنین ساخت نرده های سقف کاذب پره های رادیاتور بازتابنده های نور از ورق قلع اندود استفاده می کنند. 

صنعت لوازم خانگی

 برای تولید بسیاری از لوازم کاربردی آشپزخانه مانند قابلمه و ماهیتابه برای پخت و پز ورق های قلع اندود کاربرد دارند.  

صنعت الکترونیک 

 از این نوع ورق برای ساخت قطعات الکترونیکی تخصصی و غیر تخصصی و انواع بردها به کار می برند. 

نحوه تولید ورق قلع اندود

ورق قلع اندود از لحاظ ظاهر شباهت زیادی به ورق های گالوانیزه دارند، نکته مهم این است که نحوه تولید آنها نیز به یکدیگر شبیه است. پس از تولید ورق های فولادی و گذراندن مراحل چربی زدایی و پاکسازی ورق ها را وارد حوضچه های اسیدی می کنند، تا سطح آنها کاملا تمیز شود. سپس در مرحله بعدی ورق را با فلز قلع پوشش می دهند و با پایان عملیات حرارتی و خنک شدن دو سر ورق کاملاً پوشیده شده و آماده برش و بسته بندی می گردد.  

در داخل کشور ما کارخانجات متعددی در زمینه تولید و قلع اندود فعالیت دارند که کارخانه فولاد مبارکه اصفهان به عنوان اولین کارخانه فعال در این حوزه شناخته می شود.

نحوه تولید ورق قلع اندود

بسته بندی انواع ورق

تولید کامل ورق های قلع اندود برای ارائه آنها به بازار معمولاً آنها را به صورت کلاف هایی با ضخامت یکنواخت و وزن بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بسته بندی می کنند.  

نکته مهم در هنگام بسته بندی این محصولات توجه کردن به نقاط جوش روی سطح ورق ها است که باید همپوشانی آنها حدود ۱۰ میلی متر باشد.  

کلام آخر

ورق قلع اندود از ورق های فولادی مستحکم تولید می ‌شود که با وجود یک لایه قلع در دو سطح آن ویژگی های این ورق افزایش پیدا کرده و در مقابل فرسایش و خوردگی مقاومت بالایی به دست می ‌آورد و در صنایع غذایی و قطعات الکترونیکی خاص مورد استفاده است. در حال حاضر انواع ورق قلع اندود براق، مات، نقره ای و موارد مختلف دیگر در بازار ارائه می گردد، تا برای هر صنعتی مناسب ترین نوع تهیه شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع ورق و کاربردها و ویژگی های آنها می توانید با کارشناسان مجموعه آهنر رول ارتباط بگیرید.