ورق طلا به عنوان یکی از رایج ترین ورق های فلزی است که با داشتن رنگ طلایی زیبا و بافت نرم کاربردهای گسترده ای دارد. با استفاده از مجموعه آهن رول می توانید با انواع ورق های طلا و کاربردهای خاص آنها بیشتر آشنا شوید.

ماده تشکیل دهنده ورق طلا چیست؟ ضخامت ورق طلا چقدر است؟ وزن هر ورق طلا چقدر است؟ اینها سوالاتی است که ممکن است ذهن همه افرادی که به ورق های طلا نیاز دارند، را مشغول کند.

طلا از روزگاران گذشته ارزش زیادی داشته و به دلیل گران قیمت بودن در بین اقشار خاصی از جامعه بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت.

در حال حاضر طلا را به صورت ورق های نازک تولید می کنند که از آن می توان در شرایط مختلف استفاده کرد. معمولاً ورق طلا دارای ابعاد ۲۰*۲۰ و ۱۶*۱۶ و ۱۲*۱۲ و ۸*۸ سانتیمتر است. در این میان از متداول ترین نوع ورق هایی که در داخل ایران مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به ورق ۱۶*۱۶اشاره کرد. چرا که از این ورق ها در صنایع مختلف به جای آب طلا و رنگ های طلایی به کار می برند.

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون، مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف” را مطالعه نمایید.

انواع ورق طلا

ورق های طلا در دو نمونه اصلی و عمده تولید می شوند که بسته به عیار آنها از ویژگی های متفاوتی برخوردار هستند. در این بخش به بررسی کلی انواع ورق طلا می پردازیم:

ورق طلا عیار دار  

ورق طلای عیار دار را از جنس طلای خالص تولید می ‌کنند و متناسب با کاربرد و مصارف، ابعاد و ضخامت های متنوعی دارد. به دلیل داشتن عیار بالا به نسبت سایر ورق های طلا قیمت بالایی دارد. از این نوع ورق ها بیشتر برای مصارف غذایی، خوراکی و آرایشی و مینیاتور کاری در مکان های فرهنگی و هنری خاص استفاده می کنند.

ورق طلای پایه فلز 

جنس ورق های طلای پایه فلز از طلای خالص نبوده و به علت داشتن ظاهر براق و رنگ طلایی به نام ورق طلا شناخته می شوند. ضخامت این ورق ها بسیار کم بوده و در حد میکرون است که برای ظریف کاری و فضاهایی که نیاز به رنگ و زیبایی بالاتری دارند، به کار می رود. معمولاً این ورق بیشتر در صنعت هایی که به رنگ طلایی و آب طلا نیاز دارند، به کار می رود.

انواع ورق طلا

مهمترین کاربرد ورق های طلا

پتینه کاری

مصارف ساختمانی برای پتینه کاری از ورق های طلا با ابعاد مختلف و ضخامت های گوناگون استفاده می کنند.

دکوراسیون داخلی 

با ورق های طلا می توان سالن های مجلل و چشم نواز را طراحی کرد و در بناهای مسکونی، تجاری، زیارتی از ورق های طلا استفاده می کنند.

تولید لوازم آرایشی و بهداشتی 

در زمینه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی از ورق های طلا استفاده می شود؛ چرا که تأثیر طلا در کرم های آرایشی برای درخشش پوست زیاد است. 

مصارف خوراکی 

مصارف خوراکی ورق های طلا زیاد است و در تمامی شیرینی فروشی های لاکچری شهر برای تولید انواع دسر و شیرینی کاربرد دارد. 

تولید نوشیدنی و دسر 

برای تولید انواع نوشیدنی و بستنی های مختلف به عنوان دسر از تکه ها و خرده های طلا استفاده می شود. چرا که این فلز هیچ آسیبی به دستگاه گوارش وارد نمی کند و مشهور به طلای خوراکی است. 

درمان بیماری های پوستی 

 یکی از کاربردهای مهم ورق های طلا درمان بیماری ‌های پوستی و افزایش تمرکز و آرامش است که در کلینیک های فوق تخصصی با استفاده از خواص طلا بسیاری از بیماری های روحی را درمان می کند. در کلینیک های پوست و زیبایی هم از آن برای لطافت پوست بهره می برند.

برای ساخت بدلیجات و جواهرات 

مهمترین مصارف ورق های طلا ساخت بدلیجات و جواهرات گران قیمت است که مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارند.

تولید ظروف آنتیک 

یک بخش بسیار مهم از کاربردهای ورق طلا تولید و تزیین ظروف آنتیک است که در شرایط مختلف برای تولید ظروف آنتیک و خاص به کار می رود.

در صنعت مبلمان 

از طلا در صنعت مبلمان و ساخت وسایل چوبی و فلزی استفاده می کنند که ارزش این لوازم را بیشتر کرده و البته زیبایی آنها را نیز زیاد می کند.

در تذهیب و مینیاتور 

در هنر تذهیب و مینیاتور و نقاشی های خاص از ورق های طلا استفاده می کنند که جلوه این نقاشی ها و ارزش آنها بیشتر می شود.  

کاربرد ورق طلا

بررسی فرمولاسیون ورق طلای مایع

برخلاف طلاهای معمولی، ورق طلای مایع جزء متریال های جدید است که ماده پایه آن را آب تشکیل می دهد و این مشخص می کند که حلال این ماده آب است.

این ماده رنگ بسیار زیبا و جذابی دارد که پس از استفاده رنگ آن شباهت زیادی به رنگ ورق های طلای معمولی را پیدا می کند. نکته مهم این است که طلای مایع در کد رنگ های متفاوت تولید می شود که بسته به نوع کار و مصارف می توانید از کد رنگ های مناسب استفاده کنید. به همین جهت به شکل آسانتری می توان کارهای چشم نواز و خلاقانه طراحی و تولید کرد.

نحوه استفاده این ورق به نسبت ورق های معمولی ساده تر است و با کمک یک قلم مو به راحتی می توان آن را بر سطح مورد نظر پخش کرد. البته به نسبت رنگ های معمولی نحوه کار با این محصول کمی فرق می کند.  

طلای مایع برخلاف رنگ های معمول صنعتی هیچ بوی بدی نداشته و به راحتی می توان در فضای بسته از آن استفاده کرد. به دلیل این که پایه آن آب است در صورت نیاز می توان آن را رقیق کرد؛ به همین جهت این محصول به نسبت ورق های طلایی معمولی مقرون به صرفه تر است.

ورق طلا بهتر است یا رنگ طلایی؟

ورق طلا از پایه فلز تشکیل شده و به دلیل شباهت زیاد به طلای معمولی آن را ورق طلا می نامند که برای پوشش سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولاً استفاده از رنگ های طلایی هزینه کمتری به دنبال دارد و سرعت اجرای آن هم بالاتر است. اما در هنگام مقایسه ورق طلا با رنگ طلایی در می یابیم که مزیت های ورق طلاق بیشتر می باشد.

در این بخش به بررسی برخی از مزایای استفاده از ورق طلا به نسبت رنگ طلایی می پردازیم:

 ورق های طلا بوی نامطبوع نداشته و به راحتی می توان در محیط های بسته آن را پیاده سازی کرد؛ اما رنگ طلایی در محیط بسته آزار دهنده می باشد.  

 در صورت نیاز به ترمیم به دلیل داشتن کدهای رنگی مشخص به سادگی صورت گرفته؛ اما رنگ های طلایی کد رنگی مشخصی ندارند و به سختی می ‌توان همان رنگ قبلی را پیدا کرد.

در یک محیط کم نور ورق طلا به شدت براق و درخشان بوده؛ اما رنگ های طلایی مات دیده می شوند.

 علاوه بر درخشان بودن ورق های طلا ماندگاری و پایداری آنها هم به نسبت رنگ طلایی بیشتر است.

نتیجه گیری

ورق طلا یکی از انواع متداول ورق های فلزی است که موارد استفاده و کاربردهای زیادی با توجه به نوع ورق طلای عیار دار یا ورق طلای پایه فلز دارد. از مهمترین صنایع پرکاربرد ورق های طلا صنعت ساختمان سازی برای پتینه کاری و تزئین بخش ‌های مختلف آن است.